Ara
  • Sinan Ayık

Affiliate Link ve Markalara Faydaları

Son dönemde bir çok Instagram influencer’inin hikayelerinde #affiliatelink ibaresini görmüşsünüzdür peki nedir bu affiliate link ve neden son zamanlarda gözümüze çarpmaya başladı?

Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığının 2021 yılında oluşturduğu influencer kılavuzuna göre influencerlar markalar ile iş birliği gerçekleştirdikleri zaman bunu içeriklerinde belirtmek zorundalar. #affiliatelink ibareside aslında influencerlar ve markalar arasındaki bir iş birliği ifade ediyor. Affiliate linkler influencerların sosyal medya sayfasından tüketiciyi markanın sosyal medya sayfasına yönlendiren linklerdir. Google gibi dev veri şirketleri sayesinde bu linklerin takibi yapılır ve hangi tüketicinin, influencer’in profilindeki-içeriğindeki linkten markanın ürün sayfasına geldiğini ve daha sonra alım yapıp yapmadığını kontrol edilebilir. Eğer tüketici influencer’in affiliate linkine tıklayıp markanın ürün sayfasına gelip oradan da alışveriş yaparsa, influencer’a anlaşılan yüzde üzerinden satış komisyonu verilir. Bu olayında tamamına affiliate pazarlama denir.


Peki, affiliate pazarlamanın markalara faydaları nelerdir?


1- Performansa göre ödeme yapıyorsunuz

Bir çok pazarlama kampanyasının aksine, affiliate linklerin takibi yapılabildiği için influencer’in gerçekte satış yaratıp yaratamadığını markalar görebiliyor bu sayede hangi influencer’in en verimli olduğunu anlamak bir hayli kolaylaşıyor. Sistem gereği de influencer yaptığı satış üzerinden komisyon aldığı için performansı iyi ise yüksek bir gelir kazanırken, performansı yeterince iyi değil ise daha az gelir elde edebiliyor.


2- Marka olarak affilaite influencer’i kendiniz seçebiliyorsunuz

Markanızda hangi influencerları görmek istiyorsanız onları affilaite programınıza alıyorsunuz ve onlar ile çalışıyorsunuz. Affiliate pazarlama uzun vadeli bir proje olduğu için, bu influencerlar ile ilişkiler geliştiriyorsunuz ve influencerlar sizin marka elçinizmiş gibi gözükebiliyorlar.


3- Düşük risk

Eğer pazarlama bütçeniz kısıtlıysa, performansa dayalı ödeme yaptığınız için yalnızca satış elde ettiğinizde, influencer’a ödeme yapıyorsunuz böyle olunca eğer kampanya başarısız olsa bile parasal olarak kaybınız diğer pazarlama kampanyalarına oranla son derece düşük oluyor.


4- Detaylı istatistik ve veri alımı

Daha öncede belirttiğimiz üzere Google gibi veri şirketleri sayesinde tüketicinin influencer’in Instagram hesabından sitenize geldikten sonra yaptığı her hareketi takip edebiliyorsunuz. Bu sayede tüketicinin internet sitenizde hangi noktalara ilgi duyduğunu bu noktalarda ne kadar süre geçirdiğini hangi aşamada ürünü almaya ya da almamaya karar verdiği gibi bir çok veriye ulaşabiliyorsunuz. Bu veriler sayesinde de hangi noktaları geliştirmeniz gerektiğini anlayabiliyorsunuz.


5- SEO’nuzu yükseltmenizi sağlar

Hepimizin bildiği üzere eğer Google’da birinci arama sayfasında web siteniz çıkmıyorsa bu aslında yoksunuz demektir. Influencerların verdiği her farklı link sizin web sitenize olan dijital talebi ve web sitenize olan güveni artırdığı için Google tarafından daha ön sıralarda listelenmenizi sağlar bu sayede arama motorunda yükselir ve ilk sayfaya çıkabilirsiniz.


6- Pazarlamaya ayrılan vakti azaltır

Influencerlar gelir elde etmek için sürekli olarak sizin ürünlerinizi kendi profillerine uygun olarak tanıtırlar bu sayede sizin içerik üretmek, tasarlama ve uygulama için vakit ve efor harcamanıza gerek kalmaz.


7- Tüketiciler Influencerlara güvenir.

Yapılan araştırmalara göre tüketici bir ürünü almadan önce internet araştırıyor ve insanların %92’si bir ürünü almadan önce başka birinin tavsiyesini alma ihtiyacı duyuyor. Burada tüketicilerin tavsiye aldığı kişi sizin influencer’ınız olduğu için markanız adına direk satış yapılmasını sağlıyor.


Affliate pazarlama bugün küçük girişimlerden Trendyol gibi dev firmalara kadar bir çok farklı özelliklerdeki markalar tarafından tercih edilen bir yöntem. Siz de markanız için böyle bir sistem oluşturmak isteyip de ideal influencerları bulma konusunda zorluk çekiyorsanız. ILONSI uygulamasını Appstore veya PlayStore üzerinden indirip marka olarak kayıt olduktan sonra binlerce influencer’a ulaşabilirsiniz.8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör