Ara
  • Sinan Ayık

Bir Marka İçin Birden Fazla Sosyal Medya Kanalına Sahip Olmak Neden Önemlidir?

Günümüz Dünya’sı her geçen gün daha fazla dijital odaklı bir şekilde gelişiyor. Özellikle Covid19 döneminde fiziksel erişimlerin gittikçe zorlaşması ile dijital dönüşüme yapılan yatırımlar, bu alandaki teknolojilerin çok hızlı bir şekilde gelişmesine olanak sağlıyor. Farklı sektörlerdeki birçok marka için dijitalleşmenin ilk adımı Sosyal Medya’da, markanın var olmasını sağlamak ile başlıyor. Özellikle 2010 yılından itibaren her geçen yıl sosyal medya türevlerinin ve kullanıcılarının sayısının artması, nispeten diğer dijitalleşme araçlarına göre sosyal medya ’da var olmanı maliyetlerinin düşük olması ve yine de düşük maliyetlere rağmen sosyal medya kanallarının, markaların müşterilerine ulaşması konusunda büyük etki yaratması markalar için sosyal medya hesapları açılmasının ilk dijitalleşme adımı olmasına neden oluyor.


Hiç şüphesiz sosyal medya’da var olmak çok önemli. Peki, bir marka birden fazla sosyal medya kanalında var olmalı mı?Aslında bu sorunun cevabı markanın büyüklüğüne göre değişmekte ancak ne kadar büyük bir marka olursanız olun tüm sosyal medya kanallarında yer almanız gerekmiyor. Genellikle, büyük markaların çoğu Instagram, Twitter, Youtube ve Facebook’ta yer almayı tercih ediyor. Doğal olarak da her bir sosyal medya kanalı için o kanalın iletişim stratejisine göre içerik üreten bir ekip oluşturuyorlar ve bu maliyetleri biraz daha yükseltiyor. Küçük firmalar ise bu maliyet sorunu yüzünden daha sınırlı sosyal medya varlığını tercih etme durumunda kalıyorlar. Genel olarak Instagram ve Twitter veya Facebook ve Instagram gibi iki kanalda var olmaları yeterli oluyor.


Markanızın boyutu ne olursa olsun kesinlikle birden fazla sosyal medya kanalında yer almanız gerekiyor.


Bunun ilk sebebi sosyal medya platformlarının her birinin kendi özel takipçi kitlesi olması. Markanızın birinci ve ikinci hedef kitlesi vardır. Bir sosyal medya kanalında hesabınız varsa hedef kitlenize tamamen ulaşamıyor olabilirsiniz.


Bir başka sebep olarak sosyal medyaların kendine özgü doğasını görebiliriz. Instagram daha görseller ile süslenen satış odaklı bir platform iken, Twitter fikirlere yer veren müşteri destekli bir platform olabilir. Instagram yeni ürününüzü tanıtan bir video çekebilirsiniz ve Twitter’da da ürününüzü deneyen kişilerin fikirlerini retweet edebilirsiniz.


Üçüncü bir neden olarak risk dağıtımını azaltmak isteyebilirsiniz. Bazen Facebook reklam politikaları yüzünden hesabınız reklam vermeye kapanabiliyor. Bu durumda başka bir platformdan reklam verebilir ve trafiği koruyabilirsiniz.


Son bir neden olarak da rakiplerinizin sosyal medya kullanımına bakabilirsiniz. Eğer onlarla rekabet edebileceğinizi düşünüyorsanız onların boy gösterdiği platformda boy göstermek son derece önemlidir. Eğer rekabet etmek istemiyorsanız, onların var olmadığı bir sosyal medya kanalında yer alıp fark yaratabilirsiniz.


Günün sonunda sebebiniz ne olursa olsun birden fazla sosyal medya’da yer almak markanız için önemlidir. Bütçenize ve etkili içerik üretme kapasitenize göre birden fazla olmak kaydıyla istediğiniz kadar sosyal medya kanalında yer alabilirsiniz.


4 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör