Ara
  • Sinan Ayık

Black Friday’de Influencer Pazarlama


Yılın en çok alışveriş yapılan günü olan Black Friday hem markaların hem de tüketicilerin adeta gelmesi için gün saydığı büyük bir fırsattır. Aynı şekilde bu büyük fırsat aslında pazarlama departmanları içinse büyük bir mücadeledir. Trendyol ve Hepsiburada gibi bir şirketin pazarlama bölümünde bir çalıştığınızı hayal edin. Rakibinizin önüne geçmek için dijital veya geleneksel fark etmeden her kanaldan reklam bombardımanı yapmanız gerekir. Tüketici Youtube’da video izlerken, metro istasyonunda metronun gelmesini beklerken trafikte sıkışmışken sürekli önüne bu iki markanın reklamı ile karşılaşır. Peki, tüketiciyi bu şekilde bu kadar çok reklama boğmak ne kadar doğru? Tüketici bu markaları itici bulmaz mı? Gibi bir soru hepimizin aklına gelebilir. Her ne kadar bu konu başka bir yazımızın konusu olacaksa da kesinlikle şunu söyleyebiliriz. Markalar reklamlarını daha doğal bir zemine oturttuğunda, tüketiciler o doğal reklam veren markaları tercih eder. Hubspot’un yaptığı bir araştırmaya göre Amerikalıların %86’sı televizyonda reklam gördüklerinde, televizyonu kapıyor, kanalı değiştiryor veya sessize alıyor. Buna ek olarak Amerikalıların %75’i reklamların doğru bilgi verdiğine inanmıyor. Bu verilerden anlaşılacağı üzere reklamlar tüketiciler için son derece suni ve sahte gelmenin yanı sıra reklamları görmemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu sebepten ötürü, peki bu daha doğal reklam zemini ne olabilir diye düşündüğümüzde akla tabii ki deneyimlerini takipçilerine sunan Influencerlar gelir. Nitekim Influencer pazarlama da son üç yıldır Black Friday günlerinde markaların tercih ettiği yöntemlerden biri oldu ve her yıl daha fazla önem markalar tarafından bu kanala verilmekte. Hiç şüphesiz verilen önem ilerleyen senelerde daha da artacak ve influencer pazarlama markaların Black Friday için birinci tercihi olacaktır. Eğer kanıtlamak gerekirse; Hubspottaki aynı araştırmaya göre tüketicilerin %71’ine göre bir ürünün sosyal medya’da tavsiye edilmesi, tüketicinin o ürünü alma ihtimalini artırıyor. Doğal olarak ortada böyle bir durum varken markaların influencer pazarlamaya yönelmek zorunda kalacağı ön görmek çok zor değil.


Influencer pazarlamanın markalara faydası nedir?


Influencer pazarlama sayesinde marka olarak daha küçük bütçeler ile ulaşmak istediğiniz hedef gruplara ulaşabilirsiniz. Büyük bir ünlü ile büyük masraflar yaparak anlaşıp, genel bir kitleye ulaşmaktansa, daha az harcama yapıp, takipçi sayısı daha az ama etkileşim oranları daha yüksek micro influencerlar (10K-100K) ile anlaşabilirsiniz. Böylece odaklanılmış hedef kitlelere ulaşmak markanın satışları açısından daha iyi bir tercih olacaktır.


Daha önce de belirttiğimiz gibi daha düşük bütçe ile daha fazla influencerlar ile anlaşabileceğiniz için aslında bu influencerlar da sizin için içerik üretmiş olurlar böylece elinizde kendi markanızın sosyal medya hesabı için çok fazla tercih yapabileceğiniz içerik üretilmiş olur. Buna ek olarak aslında influencerlar sizin için A/B testini de gerçekleştirmiş olurlar. Siz de bundan sonraki içeriklerinizi burada çıkacak sonucua göre hazırlayabilirsiniz.


Fazla sayıda influencer ile çalışma imkânı sayesinde doğal olarak markanız veya ürününüz ağızdan ağıza yayılırmış gibi gündem olur ve bir kar topu etkisi yaratabilirsiniz.


Influencerları nasıl kullanabilirsiniz?


Influencerlardan faydalanmak için influencerları farklı farklı şekilde kullanabilirsiniz.


Black Friday yeni bir ürün tanıtımı için güzel bir zaman olabilir. Birkaç influencer ile anlaşıp influencerların ürünlerinizin gösterimini sağlamak, ürünlerin nasıl kullanılabileceğini anlatmak, ürünler ile başka diğer ürünlerin nasıl beraber çalışabileceğini göstermek gibi şeyler yapmalarını sağlayabilirsiniz. Bunun sonucunda yeni ürünüz için hem bir farkındalık hem de influencer sayesinden e-ticaret sitenize bir trafık sağlayabilirsiniz.


Influencerlar ile satış üzerinden komisyon şeklinde anlaşıp onlara özel indirim kuponları hazırlarsanız, influencerların linkler üzerinden sizin ürünlerinizi satmalarını sağlayabilirsiniz. Bu sayede influencerların performansına göre influencerlara ödeme gerçekleştirirsiniz ve ürünlerinizin satışını artırabilirsiniz.


Influencerlara ürünlerinizi hediye edip onlardan bir inceleme ya da kutu açma (Un-boxing) videosu çekmelerini talep edebilirsiniz. Böylece ürünlerinizi daha önce kullanmamış kişiler, ürünü aldıklarında ne ile karşılacaklarını ve nasıl kullanacaklarını bilmiş olurlar.


Sonsöz

Sonuç olarak Black Friday gibi tüketimin arttığı zamanlarda markalar geleneksel kanallardan ziyade dijital kanallara özellikle de influencer pazarlamaya yönelmelidir. Influencerların farklı şekillerde kullanılabilme imkânı ve farklı faydalarıyla günden güne pazarlama sektöründe ağırlıklarının artacağı ve ilk akla gelen kanal olacağı artık gözle görülebilen bir gerçektir.


Kaynak: Mike Ewing, 71% More Likely to Purchase Based on Social Media Referrals [Infographic], Hubspot, https://blog.hubspot.com/blog/tabid/6307/bid/30239/71-More-Likely-to-Purchase-Based-on-Social-Media-Referrals-Infographic.aspx?__hstc=154548775.8186da907c72ffb71517eb82343fef95.1564017590603.1569454842594.1569457146158.92&__hssc=154548775.3.1569457146158&__hsfp=167939456

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör