Ara
  • Sinan Ayık

Clubhouse nedir?

Bu yazımızda son zamanların en çok dikkat çeken sosyal medya platformu Clubhouse ‘a dair bilmeniz gereken ve merak ettiğiniz birçok özelliğin cevabını alabilirsiniz.


Hepimizin bildiği gibi Covid19 salgınıyla beraber, insanların evlerine kapanması sonucunda sosyalleşmek bir hayli zor olmaya başladı. İnsanlar bu ihtiyaçlarına karşılamak için daha fazla dijital Dünya’ya yöneldiler ve dünyada satılan bilgisayar oyunlarının sayısındaki artıştan, Dünya’da sosyal medya uygulamalarının yüklenme sayılarındaki olan artışa kadar birçok farklı dijital platforma olan talep anlaşılabildi. 2020 yılının Nisan ayında yayınlanan Clubhouse bu ihtiyacı değerlendirdi ve çok kısa bir süre içerisinde neredeyse milyar dolar değerine ulaştı. Peki, nedir bu Clubhouse?


Clubhouse, Clubhouselogo, sosyalmedya

Clubhouse, diğer sosyal medya platformları aksine fotoğraflar ve videolar yerine sese ve iletişime önem veren bir platform. Bu platformun uygulamasını IOS cihazına indirip bir profil oluşturuyorsunuz. Daha sonra farklı odalardan ilginizi çeken birine giriyorsunuz. Bu odalar farklı konuları tartışmak üzerine kurulmuş odalar. Odadaki insanlar sıralı bir şekilde başlıkta belirtilen konu ile ilgili görüşlerini ifade ediyor ve daha sonra sıra başkasına geçiyor. Aslında burada bir söz isteme durumu da var. Böyle bir durumda fikrinizi ifade etmek için odanın moderatöründen talepte bulunuyorsunuz (uygulamanın içinde el kaldır butonuna tıklayarak) ve o da size bu izni verdiğinden siz de fikrinizi ifade edebiliyorsunuz. Daha sonra tabii ki bu durum robotlaşmanın ötesine geçiyor ve seviyeli bir sohbet-tartışma ortamı oluşuyor. Bu tarz odaların en güzel yanı ise genelde odalar konulu olarak oluşturulduğu için, girdiğiniz odadaki birçok kişi konu hakkında hâkimiyeti oluyor ve böylece insanların birbirlerini geliştirebildiği bir ortam sunuluyor size. Aynı zamanda konunun duayeni veya ünlü bir kişi bile bu odalarda yer alabiliyor böylece bu yalnız zamanlarda insanlar normal hayatta belki de kesişemeyeceği kişiler ile karşılaşabiliyor ve onlarla yakınlaşabiliyor.


Yani aslında Clubhouse, Twitter ilk zamanlardaki halinin sesli bir versiyonu. Yalnızca sesler ve fikirler ortaya çıkıyor. Koyduğunuz tek görüntü, profil fotoğrafınız.


Yukarıda da belirtiğim gibi Clubhouse şuan yalnızca Apple ürünlerinde çalışıyor ancak uygulamanın yaratıcısı şirket Alpha Exploration, uygulamayı Android işletim sistemli telefonlar içinde uygun bir hale sokmak için çalışmalarını sürdürüyor.


Şuan uygulamanın 10 milyondan fazla kullanıcısı var ve bu sayı her geçen gün artıyor.


Clubhouse, kullanıcısayısı

Her ne kadar kullanıcı sayısı milyonları görse de şuanda sohbet odasına katılım sınırı 5000 kişi ve bu da ileride geliştirilecek noktalardan biri.


Tüm bunların dışında tabiiki her sosyal medya platformunda olduğu gibi burada da platformu amacı dışında kullanan ya da nefret söylemi gibi suçlar işleyen insanlarda yer almakta. Ancak bunları sayısı şuanda az ve uygulama yöneticileri bu durumu kontrol altında tutmakta kararlı.

Siz de karantinada kendinizle başbaşa kaldığınız bu dönemde, sosyalleşmek için bir yol arıyorsanız, Clubhouse gibi ücretsiz bir platformu denemenizi öneririz.


Yakında Clubhouse, influencerları da çıkar belki ve www.ilonsi.com da yer alırlar.

11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör