Ara
  • Sinan Ayık

Farklı Ülkelerdeki Etkileşim Oranları

Daha önceki blog yazılarımızda etkileşim oranının ne olduğunu, influencer’in performansını ölçmedeki yerini ve yalnızca etkileşim oranına bakarak iş birliği yapılacak influencer’i seçmenin ne gibi kötü yanları olabileceğine dair yazılar yazmıştık.


Bugün farklı ülkelerdeki Instagram influencerları’nın etkileşim oranlarından bahsedeceğiz. Bu aslında son derece önemli bir nokta çünkü her ülkenin kendine has bir sosyal medya kullanım kültürü var. Bazı ülkelerdeki yorum ve beğeni sayıları yalnızca kültürden ötürü daha fazla iken bazı ülkelerde ise yorum ve beğeni sayıları daha az. Bunun sonucunda da ülkelerin sosyal medya kültürüne göre değişen, ortalama etkileşim oranlarını birbirinden son derece farklı olabiliyor. Kimi ülkelerde %3 etkileşim oranı çok iyi iken kimi ülkelerde aynı oran son derece vasat olabiliyor. Ülkelere göre bu kadar farklılık oluştuğu için etkileşim oranlarından eğer farklı ülkelerden influencerlar ile iş birliği yapmak istiyorsanız her influencer’i kendi ülkesinin ortalama etkileşim oranına göre değerlendirmeniz gerekiyor.


İşte karşılaştırma yapabilmeniz için bazı ülkelerin ortalama etkileşim oranları;


Yunanistan – %5.13Japonya – %4.93
Polonya – %4.35
Belçika – %4.34

Norveç – %4.30

Almanya – %4.29

Avusturya – %4.25

Fransa– %4.24

Hollanda – %4.21

İsviçre – %4.066


Dünya’da en yüksek ortalama etkileşim oranına sahip ülkeler sırasıyla Yunanistan, Japonya ve Polonya’dır.


Kazakistan – %0.41
Kuveyt – %0.48
Tanzanya – %0.63
Suudi Arabistan – %0.65

Tayland – %0.72

Azerbaycan –% 0.74

Nijerya– %1.07

Malezya – %1.09

Dominik Cumhuriyeti – %1.11

Brezilya – %1.14


Dünya’da ortalama en düşük etkileşim oranına sahip ülkeler sırasıyla Kazakistan, Kuveyt ve Tanzanya’dır.


Görüldüğü üzere Brezilya’da eğer %3 etkileşim oranına sahip bir infuencer bulursanız aslında bu iş birliği yapmak için son derece idealdir. Ancak aynı oranı Yunanistan’da bulduğunuzda daha iyi influencerlar bulmanız gerekir markanız için.

36 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör