Ara
  • ilginçu

Gerçek hayatta NFT!DeFi (DEcentralized and Finance) sektörünün büyümesiyle birlikte, NFT’lerin mükemmel bir şekilde büyüdüğünü görebiliriz.


Her ne kadar altyapısı 2015 yılında kurulmuş olsa da, her şey Beeple ismiyle bilinen sanatçı Mike Winkelmann'ın Mart 2021'de NFT'ye dönüştürdüğü dijital eserini 69,3 milyon dolarlık rekor fiyata satmasıyla başladı. Ardından, Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey'in platformdaki ilk tweet'i 2,9 milyon dolara satması ve son olarak da Elon Musk’ın da katılımıyla tweet satma furyası başladı. Hatta bu örneğe Türkiye’den Gazeteci Cüneyt Özdemir de katılarak “Bu tweet bir 'SANAT ESERİ'dir!” ifadesini kullandığı tweeti NFT haline getirerek 10 bin dolara sattı.

Sonra işler daha da tuhaflaşarak, Film yapımcısı Alex Ramírez-Mallis ve arkadaşları gaz çıkardıkları yaklaşık bir saatlik ses kaydını NFT'ye dönüştürerek satışa çıkarınca işler çığırından çıktı. Peki neydi bu NFT? Gerçek hayatlarımıza etkisi sadece osuruklarımızın dönüştürülerek para kazanabileceğimiz bir dünya mı? Bu kadar basit mi?

Tabi ki değil! NFT’nin ne olduğunu “NFT Ne Demekti?” yazımda açıklamıştım. Bugün NFT’lerin gerçek hayatımıza nasıl daha etkili olabileceğine bakmak istiyorum.

NFT’ler eğlence ve sanat dünyasında oldukça ilgi gördü. Sanat, müzik, video gibi bir çok alanda farklı şekiller ve amaçlarla NFT’lerin kullanıldığını görmekteyiz. Daha yaygın olması ve etkili kullanılması gereken alanlara bakalım:


Oyun Sektörü - İstatikseller, her gün 2 milyondan fazla insanın oyun oynadığını göstermektedir. NFT’lerin oyun sektöründen bu kadar uzakta kalmasının sebebi bir oyun geliştirmek genellikle dijital sanattan daha uzun zaman alması diyebiliriz. Blockchain'in daha fazla benimsenmesiyle, NFT oyunları da önümüzdeki yıllarda daha yaygın hale gelebilir.


Moda – NFT ve moda kombini henüz yeni bir düşünce. Fakat NFT, moda endüstrisinde de devrim yaratma yeteneğine sahiptir. Burada, bu giysiler ve diğer moda ürünleri NFT olarak alınıp satılabilir ve bu birleşme gerçekten gelecekte daha geniş bir kabul görebilir. ILONSI ailesinin yarattığı NFT ekosistemi de buna bir örnek olabilir. Dünyanın istediğiniz bir noktasından beğendiğiniz bir kıyafeti sipariş verebilirsiniz, tüm bunlar için bir Metafluencer’a sahip olmanız yeterli olacak. (http://meta-fluencer.com)


Gayrimenkul – NFT’ler gerçek dünyada dijital gayrimenkul satmanın bir yolunu sağlayabilir. NFT'ler, nesneleri satın almak için kullanılabilir.


Belgeleme – Sürekli duyduğumuz ve daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi, NFT’ler benzersizdir. Bu özellik, belgeleme ve tanımlama için kullanılabilecek kişisel kimliklerin yönetilmesinde çok yardımcı olabilir.


Fiziksel Nesneler – NFT’ler gerçek hayattaki fiziksel nesnelere çok hızlı bir şekilde adapte olabilir. Örneğin, herhangi bir fiziksel mülk, sahibinin belirlenmesine de yardımcı olacak dijital varlıklara dönüştürülebilir.


Finans - NFT'ler, merkezi olmayan (decentralized) finansta çok önemli bir role sahip olabilir. NFT’ler DeFi sektörünün büyümesine de yardımcı olabilecek birçok finansal yeteneği vardır.


Toparlayacak olursam, bu kadar büyük ve global sektörlere adapte olabilen NFT, osuruktan ve bir yazıyı satmaktan ibaret değildir. Gelecek burada!


11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör