Ara
  • Sinan Ayik

Influencer için ilgi alanı seçimi: Bir mi? Birden fazla mı?
Influencerlar’ı takip eden insanlar fark etmişdir ki, çoğu influencerlar tek bir alana yoğunlaşırken daha az bir kesimi ise birden fazla alanda gönderilerini yapıyor. Peki, bu durum neye göre değişiyor veya bir influencer birden fazla konuyla ilgili gönderi yapmalı mı bugün bundan bahsedeceğiz.

Influencerlığa yeni adım atanlar aslında kendilerinin ilgi duyduğu her konuda paylaşım yapmakta. Aslında zaten büyük çoğunluğu kendi tanıdığı çevresinden olduğu için bu durum son derece normalken, influencer adayı kendi çevresinin ötesine geçebilmek için bir konuda yoğunlaşması gerekiyor. Bunun birden fazla sebebi var, öncelikle insanlar bir sayfayı takip etmeleri için, ilgilendikleri konuyla ilgili gönderi görmek istiyorlar. Eğer bir sayfada kendi konularıyla ilgili konular dışında gönderi gördüklerinde, o gönderi hoşlarına gitmiyor ve sayfayı takip etmeyi bırakıyorlar. Influencer’ın sayfasında takipçi sayısı azalmasa bile, takipçiler beğenmedikleri konuyu yorumlayıp, beğeni vermeyeceği için influencer’in engagement rate’i (Etkileşim oranı) düşüyor. Markalarda influencerlar ile işbirliği yaparken bu orana dikkat ettikleri için, bu oranın düşmesi influencer’in daha az işbirliği alacağı anlamına geliyor. Bu yüzden influencer yolunun başındakiler, kendilerinin en ilgili olduğu konuya odaklanıp, onun üzerine sayfalarını oluşturmaları gerekiyor ki o konuyla ilgilenen kitle sayfayı takip etmeyi sürdürsün.

Başka bir neden de Influencer büyüdükçe sosyal medya kullanımı ve gönderi sayısı artıyor. Bu artışın sonucunda influencer için farklı farklı konularda yaratıcı içerik bulmak zaman alacağı için, aynı zamanda planlamasının düzgün bir şekilde yapılmadığında amaçtan uzaklaşma ve içerik planları arasında kaybolmak söz konusu olabiliyor.

Peki, ne zaman bir influencer birden fazla konu hakkında içerik paylaşımında bulunmalı sorusunun cevabını yanıtlamak için aslında büyük influencerlara bakmak gerekiyor. Danla Bilici ele aldığımızda kendisi ilk olarak You Tube makyaj videoları çekerek, yani makyaj konusuna ilgilenen takipçileri kitlesi olarak seçerek büyüdü. Daha sonra Danla Bilic’in takipçileri, onun içeriklerinden çok Danla Bilic’in kendisini sevdiği için, kendisi bir ünlüye dönüştü. Bu noktadan sonra da Danla Bilic makyaj videolarına olan odağını bıraktı ve diğer ünlülerle farklı içerikler paylaşmaya başladı. Farklı içerikler paylaştıkça, farklı kullanıcılara erişmeye başladı ve böylece iyice kitlesini büyütmeyi başardı.


Böyle başka isimlerde söz konusu iken böylesine bir geçişin gerçekleştirilmesi için dikkat edilmesi gereken nokta daha öncede belirttiğimiz gibi influencer’in kendisinin, içeriklerinden çok daha fazla öne çıkmış olması gerçeğidir.

19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör