Ara
  • Sinan Ayık

Influencer Pazarlama:2025

Daha önceki yazılarımızı takip eden okuyucularımız çok iyi bilir ki influencer pazarlama aslında yeni doğmuş bir sektördür ve hala emekleme aşamasındadır. Bu durum çok fazla potansiyel sunduğu gibi aynı şekilde çok fazla tehdidi de içinde barındırır. Peki, bu büyümekte olan market doğumunun 10. Yılında yani 2025 yılında hangi noktada olacak?Birçok Pazar araştırma şirketleri bu konuda araştırma yapmaktalar ve bu araştırmalara göre bir tahmin ortaya çıkmakta. Pazarlama konusunda lider Pazar araştırma şirketlerinden biri olan Marketsandmarkets’in araştırmalı sonucu elde ettiği tahminlere göre 2025 yılında influencer pazarlama sektörünün ekonomik büyüklüğü 22.3 milyar Amerikan doları seviyesine gelecek. Günümüzde 9 milyar Amerikan doları olan sektörü büyüklüğü tahminlere göre neredeyse 2.5 kat artacak 5 yıl içinde. Bu durum hem influencer pazarlamanın yeni markaların bu konuya adapte olması ile hem de zaten şuan influencer pazarlama faalieytleri gösteren şirketlerin pazarlama bütçelerini geleneksel kanallardan ziyade daha fazla dijital kanallara yönlendirmesi sonucu gerçekleşecek. Tüm bunların dışında Pazar büyüklüğü olarak şuan Kuzey Amerika bölgesi yani Amerika ve Kanada dünyada birinci sırada iken 2025 yılında yeni bir durum ortaya çıkıyor ve Asya-Pasifik bölgesi Pazar büyüklüğünde liderliği alıyor. Yani doğunun yükselişi influencer pazarlama tarafında da gözüküyor. Artan nüfüs, kullanılan elektronik cihaz sayısındaki artış, sosyal medya kullanıcı sayısındaki artış gibi nedenler bu durumun sebepleri olarak gösterilmekte. Hem de bir milyarlık nülüsünün internet tarafında sıkı kontrollere tabi tutulduğu Çin’e rağmen.


Influencer pazarlamada ekonomik büyüklük ve coğrafya dışında başka önemli trendlere de yine bu araştırmada yer verilmiş. Özellikle büyümede pay sahibi olan önemli faktörler şu şekilde sıralanmış; internet reklamını engelleyen yazılımların kullanımında artış, tüketiciler tarafında internet üzerinden yayın yapan OTTler yerine (Netflix, Amazon, Hulu) Youtube üzerinden içerik tabanlı videoların izlenmesinin tercih edilmesi, sektörde makine öğrenmesi, yapay zekâ ve büyük veri analizlerinin derinlemesine yer alması.


Tüm bu araştırmalar neticesinde influencer pazarlamanın 10. Yılında şuan ki durumundan çok daha farklı ve çok daha büyük bir noktaya doğru geleceği tahmin ediliyor.


Kaynak: Marketsandmarkets, Influencer Marketing Platform Market by Component, Application (Search and Discovery, Campaign Management, Influencer Relationship Management, and Analytics and Reporting), Organization Size, End User, and Region - Global Forecast to 2024, https://www.marketsandmarkets.com/Market-Reports/influencer-marketing-platform-market-294138.html


34 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör