Ara
  • Enis Natan

Influencer Pazarlama ile İlgili Bazı İstatistikler

Influencer pazarlama yeni bir pazarlama stratejisi sayılmaz. İnsanlar uzunca bir süredir kendilerine yakın gördükleri veya ilham aldıkları kişileri takip ediyor. Son birkaç senedir influencer pazarlama, kişilerin çoğunlukla satın aldıkları şeylere göre pazarlama ürünlerini barındıran bir sektör haline gelmiş bulunuyor. Nedeninin ise insanların ününden ve sosyal medyadaki popülerliklerinden kaynaklandığını görebiliriz. Influencer olmak, sanal dünyadaki bir sürü insan için bir meslek olmuş gibi gözüküyor.Influencer Pazarlama’yla İlgili Temel İstatistikler


1- Gençler %70 oranda bir influencerlara bir ünlüden daha fazla güveniyor

Markaların, influencerların yaptığı gibi müştelerde güven oluşturması zor. Bilinen ve sevilen bir marka olabilirsiniz ancak yinede bir markasınız. Bir birey gibi iletişim kuramazsınız, o içtenlikle tüketiciye yaklaşmanız zordur yinede influencerlar sayesinde bunu yapabilirsiniz. Sizin markanıza göre doğru seçtiğiniz bir influencer ürününüzün reklamını yaptığında, marka karakteriniz ve itibarınız bir birey yoluyla müşterilerinize aktarılmış olacak.


Bu sektörün bir başka pozitif yönü de markanızı tanıtıp, anlatmak için efor ve zaman harcamak zorunda olmamanız. Müşterinin takip ettiği ve güvendiği kişinin sizin yerinize markanızın mesajını iletmesi daha pratik değil midir?


2- Kadınlarda satın alma tavsiyesi için %86 oranında sosyal medya kullanımı

Hedef kitlenizin önceliğini kadınlar oluşturuyorsa bu oran sizin için kesinlikle önem arz etmeli. Daha çok kadın tüketiciye ulaşmanız için sosyal medyada aktif olmanız ve onların en çok takip ettikleri influencerları yakından incelemeniz gerekiyor.


Ortada dolaşan bazı verilere göre Instagram ve Facebook, %50’den fazla kadın tüketicilerin ürün veya izmet almasında çok büyük bir rol aldı. Burada influencerların tanıtımları etkili olmuştur. Marka olarak siz de bu oranlara ulaşmak için size uygun olan influencerları bulup, örnek almanız veya iş birliği yapmanız gerekiyor.


3- Influencer tavsiyeleri tüketicileri %49 oranında etkiliyor

Bu istatistiği gören bir marka direkt olarak sosyal medyaya uçması gerektiğini görmeli. İnsanların %49’unun tavsiyeye kulak asması yanında %40’ı da bu influencerlardan gördükleri ürünleri satın alıyor. O influencera duyulan güven ne kadar çoksa insanların o influencerın paylaştığı ürünü alması bir o kadar yüksek olasılık. Böyle influencerları bulup onlarla çalışmaya başlarsanız markanıza olan bağlılığı ve güveni arttırabilirsiniz.


4- Markalar, influencer kampanyaları sayesinde 1 TL başına 6.50 TL kazandı

Yapılan bir araştırmaya göre pazarlamacıların yaklaşık %60’ı influencer harcamasını yükseltmeyi düşünüyor. Kendini sürekli yenileyen markalar için bu alan, çok hızlı ilerleyen bir kanal olarak beliriyor. Yaklaşık %60 olan oran, influencer sayesinde kazanılan tüketicilerin yapılan yatırımların bir sonucu olarak daha potansiyel müşteri olduklarını gözler önüne seriyor.


5- Tüketicilerin %40’ı reklamları engelliyor

Sürekli büyüyen internet kullanıcıları reklamları engellemeye başladı. Amerika’da bile bu reklam engelleme kullanımı sadece bilgisayar için ortalama %40’a ulaşmayı başarmıştır. Ancak influencerlar sağolsun bu oran dengeleniyor. Kullanıcılar gidip severek takip ettiği ve ilham aldığı influencerların yaptıkları reklamları engellemiyorlar. Tam tersine onların tanıtımlarına daha da düşüyorlar. Bu sayede yapılan reklamların gücü influencerlara yani gerçek bireylerin eline geçmiş oluyor.16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör