Ara
  • Sinan Ayık

Influencer Pazarlama’nın Doğuşu

Günümüzde hayatın akış hızındaki artış insanların dijital dünya üzerinden ihtiyaçlarını hızlıca gidermesine neden oldu. Sosyalleşme ihtiyacı karşısında sosyal medyanın günden güne öneminin artması ve kullanıcıların daha fazla vakit geçirmesiyle beraber, markalarında sosyal medya da yer alması önemli bir hal aldı.


Markaların daha kolay bir şekilde çift taraflı olarak müşterileri ile iletişime geçmesini sağlayan sosyal medya, bir anda televizyon, radyo, gazete gibi geleneksel iletişim kanallarının ötesine geçerek, markalar arası rekabette müşteri hizmetleri ve markalaşma üzerinde fark yaratıcı bir hal aldı. Aynı dönemlerde kişilerin kitleleri sosyal medya üzerinden yönetebilme yetenekleri de fark edilmeye başladı. Artan kullanıcı sayılarıyla beraber aynı zamanda Youtube üzerinden makyajdan-oyunlara kadar kendi ilgilendikleri farklı konularda video çeken bu kişiler büyük kitlelere hitap etmeye ve alışveriş tercihlerini etkilemeye başladı. Böylesine etkileme gücü olan kişiler “influencer” olarak adlandırıldı.


Diğer sosyal medyalara oranla, Youtube üzerinde influencerlar’ın içerik yaratabilmesi daha kolay olduğu için ortaya çıkan yeni isimler daha hızlı büyüdü. Bu içeriklerde Youtuberlar’ın deneyimlediği ürünler, takipçileri arasında da merak ve ilgi uyandırdığı için markalara yeni bir pazarlama yöntemi olan influencer marketing doğdu. Şuan da piyasada bulunan birçok influencer’in aslında Youtube dan çıkış yaptığını siz de fark etmişsinizdir. Danla Bilic, Enes Batur ve Duygu Özaslan sadece bu isimlerden bir kaçı ama en büyükleri. Ancak CreatorDen Türkiye’nin influencer marketing 2018 araştırmasına göre bugün Youtube markaların işbirliği için tercih ettiği platform konusunda Instagram’ın gerisinde kaldı.


Buna rağmen her iki platformun özelliklerinin farklı olması markaların influencer pazarlama stratejilerinde 2 platformuda kullanmasına neden oluyor. Bu konuyu ileride daha detaylı inceleyeceğiz.


Türkiye’deki influencer marketing konseptinin günden güne yerleşmeye başladığını Google Trends üzerinden anlayabiliyoruz. 2017 yılından sonra Google arama motorunda “influencer marketing” ifadesinin kullanıcılar tarafından daha fazla arandığını görüyoruz.


Aynı şekilde “influencer” kelimesi için de 2017 yılından itibaren bir artış söz konusu.


Influencer marketing’in her geçen gün daha fazla ilgi toplamasıyla beraber ekonomi olarak Türkiye’deki büyüklüğü de artmakta. Fakat her yeni doğan endüstri gibi influencer marketing de Türkiye’de dünya genelindeki 1,5 milyar dolar seviyelerinin çok altında. Türkiye’de influencer marketing pazar değeri 2018 yılında yalnızca 30 milyon TL idi. Sayılar negatif gözükse de aslında bu durum Türkiye’de pazarda çok büyük kullanılmamış bir potansiyel olduğunu ortaya çıkarıyor.


ILONSI Türkiye bu potansiyeli görüp klasik influencer ajanslarının aksine markalar ve influencerlari buluşturan bir pazaryeri inşa etti. Markalar yapmak istedikleri tanıtıma göre, ürün göndereceğini veya influencer’a tanıtım ücreti vereceğini belirten bir ilan oluşturuyor. Bu ilanda bir influencerda aradıkları nitelikleri detaylı bir şekilde açıklıyorlar. Markalar daha sonra ilana başvuran influencerlar arasından seçim yapabiliyorlar. Başka bir olanakta markalar hiç ilan vermeden veri tabanımız üzerinden, ILONSI’ye kayıt olan influencerlar’a ulaşabilir. ILONSI’nin fark yaratıcı özelliklerden birisi de entegre ödeme ve kontrat sistemimizdir. Bu entegrasyon sayesinde marka ve influencer arasındaki işbirliği otomatikleşir ve hızlanır. Bu süreçte influencerlar da pasif rolden aktif role evrilerek markalara kendisi ulaşır bir hale gelir.
33 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör