Ara
  • Sinan Ayık

Influencer Pazarlamada Sektöründe Kadınların Konumu

Bugün 26 Ağustos 2021 Dünya Kadın Eşitliği günü. Her ne kadar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kadar popüler olmasa da günlük yaşantımızda birçok kez karşılaştığımız kadın- erkek eşitsizliğini tekrar hatırlamamız için önemli bir gün. Bu günün doğası gereği, bu yazımızda kadınların influencer pazarlama sektöründeki varlığından bahsedeceğiz. Hiç şüphesiz kadınların yokluğunda influencer pazarlama gibi bir sektörün ayakta kalması mümkün değil. Hadi şimdi daha detaylı inceleyelim.Influencerların büyük bir çoğunluğu kadın

2019 yılında Instagram’da yapılan sponsor içerikli paylaşımlara bakıldığında ortaya son derece farklı bir sonuç çıkmış. İncelenen sponsorlu içeriklere paylaşan influencerların %84’ü kadın iken yalnızca %16’sı erkek influencerlar tarafından paylaşılmış.


Kadınların %86’sı satın alma tavsiyesi için sosyal medya kullanıyor

Ürünleri Kadınları hedef alan markalar için sosyal medya’da var olmak ve influencer pazarlama kampanyaları organize etmek çok önemli çünkü sosyal medya kullanan kadınların %86’sı sosyal medyayı ürün tavsiyesi için kullanıyor. Böylece kadınların influencer pazarlamada temel hedef kitle olduğu ortaya çıkıyor.


Dünyada gerçekleştirilen tüm alışverişlerin yarısından fazlası kadınlar tarafından yapılıyor

Yapılan bir araştırmaya göre Dünya’da yapılan tüm online alışverişlerin %53’ü kadınlar tarafından yapılıyor. Yani kadınlar erkeklere göre daha fazla alışveriş yapıyor ve markaları ayakta tutuyor.

Kadınların tüm bu önemine rağmen sektörde kadınların aleyhine birçok durumla karşılaşılıyor.


Kadın influencerlar erkek influencerlardan daha az para kazanıyor

Her ne kadar kadın influencerlar büyük bir çoğunlukla influencer pazarlamayı oluştursa da yapılan son çalışma kadın ve erkek influencerlar arasındaki eşitsizliği ortaya çıkarıyor.Klear adlı influencer platformunun yaptığı çalışmaya göre Dünya’da kadın influencerlar, erkek influencerlara göre gönderi başına 108 dolar daha az para alıyor. Yapılan çalışmanın devamında en büyük farkın Youtube ‘dan kaynaklandığı belirtliliyor.Yani birçok sektörde olduğu gibi kadınlar erkeklerden daha az para kazanıyor.


Sorun yalnızca para değil, kadın vücudunun materyalleştirilmesi

Kadın influencerlar’ın yaşadığı bir başka sorun ise kadın vücudunun materyelleştirilmesi. Markaların büyük bir çoğunluğu, kadın influencer’in yapacağı paylaşımda cinselliği çağrıştırmasını istiyor.15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör