Ara
  • Enis Natan

Influencer Pazarlaması: Yatırım Getirisini Ölçmenin Yolları

Kısa bir süre önce, "Influencer pazarlama" fikri, sadece bir düşünceden ibaretti. Bununla birlikte, son birkaç yılda, daha fazla şirketin Influencer tabanlı pazarlama stratejileri benimsemesiyle, ajansların influencer pazarlamasına yaklaşımında kademeli bir değişiklik oldu.


Ne yazık ki, diğer pazarlama tekniklerinden farklı olarak, bu pazarlama yaklaşımının başarısını ölçmenin hızlı ve basit bir yolu yoktur. Bu yeni reklamcılık türüne dahil olan ölçümler, çoğu işletme için hala çoğunlukla bir gizemdir. Uygun parametreler olmadan, bir kampanyanın ne kadar başarılı olduğunu anlamanın bir yolu yoktur.

Bu parametreler Influencer pazarlamadaki büyümeyi açıkça gösterirken, bize bunun iyi yapılıp yapılmadığını söylemez. Influencer programınızın başarısını belirlemek için kampanya performansını izlemeniz ve getirinin yatırım için yeterli olduğundan emin olmanız gerekir.


Bu plan, Influencer kampanya Yatırım Getirisi’ni izlemenizi sağlar. Okuyun ve bir sonraki Influencer programınızı başlatmaya hazırlanın.1. Adım: Doğru Yatırım Getirisi takibi için kampanya hedefleri belirleyin

Influencer pazarlama programlarındaki ilk ve en önemli adım, net hedefler belirlemektir. Hedeflerinizi belirlemek, ne tür Influencer’lar ile çalışacağınızı, içerik türlerini, dağıtım platformlarını vb. belirlemenizi sağlar.

Pazarlamacılar için bazı yaygın Influencer pazarlama hedefleri şunları içerir:

• Marka bilinirliğini artırmak %86

• Yeni / hedef kitlelere ulaşmak %74

• Marka savunuculuğunu geliştirmek %69

• Satışları arttırmak %46

• Marka itibarını yönetmek %11


Ancak bunlar geniş hedeflerdir. Başarılı bir Influencer programı yürütmek için daha derine dalın ve daha ayrıntılı bir düzeyde hedefler belirleyin. Bu, kampanya YG'nizi izlemeyi kolaylaştıracaktır.

2. Adım: Bireysel Influencerlar için hedefler ve performans ölçütleri geliştirin

Hangi Influencerların katkıda bulunduğunu ve hangilerinin beklentilerinizin gerisinde kaldığını anlamak önemlidir, böylece neyin işe yaradığına odaklanabilir ve düşük performans gösterenlere harcanan kaynakları azaltabilirsiniz.


Bireysel influencer hedefleri, kampanya hedeflerinizle uyumlu olmalıdır. Örneğin, ana kampanya hedefinizin belirli bir zaman dilimi içinde belirli bir gelir elde etmek olduğunu varsayalım. Bireysel bir Influencer hedefi, kişinin bu zaman çerçevesi içinde üreteceği minimum miktarı detaylandıracaktır.


Bireysel influencer ölçümleri şunları içerir:


• Toplam gösterimler

• Açılış sayfasına / web sitesine yapılan tıklama sayısı

• Ortalama etkileşim oranı

• Müşterilere yapılan dönüşümler

• Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik miktarı

• Gelir


Bu verilerle, her bir Influencer’ın performansını veya etkisini değerlendirebilir ve ileride bunları nasıl kullanacağınız (veya kullanmayacağınız) konusunda bilinçli kararlar verebilirsiniz.


3. Adım: Influencerları ölçün

Çoğu marka genel kampanyanın performansını ölçse de, bu genellikle yeterli değildir. Kampanyaya başlamak için bir Influencer grubunu seçin. Başta her Influencerın performansını izleyin. Her Influencerın gönderisi için etkileşim oranlarını belgeleyin ve bunları kolektif Influencerlar grubuyla karşılaştırın.

Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:


  • Benzersiz URL'ler: Influencerın blogundan veya sosyal medya gönderilerinden gelen trafiği izlemek için her Influencera özel bir URL oluşturun.

  • Benzersiz indirim kodları: Her Influencerın paylaşması için özel bir indirim kodu sağlayın. Bu metrik, her Influencerın getirdiği satışları ilişkilendirmek için yararlıdır.

Sonuçları Değerlendirin

Her bir Influencerın performansı hakkındaki bilgilerle, kötü performans gösteren ilişkileri filtreleyebilir ve yalnızca en iyi performans gösteren Influencerları elinizde tutabilirsiniz.

İlk listenizden birkaç yeni influencer ekleyin ve bu yeni Influencerları kullanarak bir sonraki kısa süreli Influencer programını başlatın. Bu süreç sayesinde bir sonraki kampanyanızın etkisini artırabilir ve markanız için başarılı bir influencer programı yürütebilirsiniz.


Birden çok kısa süreli kampanya yürütmek ve düşük performans gösteren etkileyicileri filtrelemeye devam etmek daha güvenlidir. Sabit bir Influencer kümesiyle uzun vadeli bir kampanya yürütürseniz, kendinizi başarısızlığa hazırlamış olabilirsiniz.9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör