Ara
  • Sinan Ayık

Influencerlar Doğal Afetler Gibi Kitlesel Olaylarda Nasıl Rol Almalıdır?

Dünya’nın ikliminin küresel ısınma ile değişmesi ile beraber, her geçen gün ülkelerin ve toplumların karşılaştığı doğal afet sayısı ve şiddeti artıyor. Influencerlar bu doğal afetlerde içinde bulunduğu topluma olan sorumlulukları vesilesiyle rol almadırlar. Influencerlar binlerce insanı tek bir tık ile ulaşıp onları etkileyen kişilerdir. Bu özelliklerini genelde takipçilerinin tüketim tercihlerini etkileyip para kazanmak için yapsalar da, influencerlar toplumun yararı için de takipçilerini etkileme güçlerini kullanabilirler. Bu yazımızda influencerlar toplumsal olaylarda ve doğal afetlerde nasıl bir rol oynamalıdır. Bunu anlatacağız.

Farkındalık Yaratmak

Aslında birçoğumuzun kabul edeceği üzere doğal afetlerde en önemli kısım bir olay yaşanmadan önce, tedbir almaktır. Peki, tedbir almamız için gereken en temel şey nedir diye sorduğumuzda karşımıza “bilgi” cevabı çıkar. İşte, influencerlar’in en önemli görevlerinden biri felaketler yaşanmadan önce bile kendi takipçi kitlesinde farkındalık oluşturmasıdır. Bir felaket hakkında bilgi vermek için düzenli olarak bu konu ile alakalı kuruluşların içeriklerini paylaşabilir ve takipçilerine bilgi aktarabilir ya da Dünya’da benzer olayların yaşandığı sırada, kendi takipçilerine haber verebilir ve konu hakkında onların fikirlerini alıp, kendi sosyal medya hesabında paylaşabilir. Farkındalık yaratmaya daha somut bir örnek vermek için şunu söyleyebiliriz, mesela ülkemiz Türkiye bir deprem ülkesi ama kaç influencer depremler ile ilgili takipçilerine depremler yaşanmadan önce düzenli bir şekilde bilgi veriyor. Kaç tane influencer benim deprem çantam burada işte x ülkesinde deprem olmuş bizde de olursa ben hazırım diye paylaşım yapıyor? Farkındalık yaratma konusunda influencerlar daha fazlasını yapmalı.


İletişim Noktası Olmak

Özellikle Türkiye’deki influencerların en çok başarılı olduğu nokta burası. Bir felaket yaşandıktan sonra, felaketin yaralarını sarmak için toplumsal olarak çok hızlı hareket ediyoruz. Felaket bölgesindekiler, bölgenin ihtiyacı olan ürünleri belirleyip listelerken, felaket bölgesi dışındakiler ise bölgeye yardım yapmak için adeta yarışıyorlar. Bu noktada yardımların ve taleplerin eşleşmesi ve bölgenin ihtiyaçlarının karşılanması konusunda influencerların çokça paylaşım yaptığını görmüşsünüzdür. İşte bu iki nokta arasında influencerların köprü oluşturmasını sağlıyor ve genel iletişimi artırıyor. Ancak bunun kötü bir yanı da var. O da sıradaki başlığımızda.


Sosyal Medya’daki Yanlış Haberleri Karşılamak

Daha önce dediğimiz gibi iletişim noktası olmak talepler ve yardımların eşleşmesi için son derece önemli peki ya yanlış bir talep veya aslında yapılmayan bir yardım influencer’a iletiliyorsa? İşte bu nokta da influencerlarımızın daha dikkatli olması gerekiyor. Influencerlara takipçilerinden aynı anda çok fazla bilgi geliyor ve doğal olarak yüzde yüz bir şekilde hangi bilginin doğru hangi bilginin yanlış olduğunu ayırt etmenin bir yöntemi yok. Ancak influencerlar yalnızca resmi kuruluşların ifade ettiği bilgileri paylaşırsa bu onların daha doğru bilgileri paylaşmasını sağlar ve yanlış haberlerin yayılmasını önler. Influencerların paylaştığı yanlış bir bilgiye örnek vermek gerekirse, geçen hafta Türkiye’nin ormanları yanarken bazı influencerlar yangın topu adı verilen ürünleri profillerinde paylaşmaya başladılar. Oysaki resmi kurumların (vakıf,belediye,valilik,itfaye) hiçbirinin yangın topu gibi bir talebi yoktu. Daha sonra ortaya çıktı ki yangın topları aslında yalnızca küçük ve kapalı alanlardaki yangınları söndürmek için kullanılıyormuş. Yani günün sonunda elimizde boşa alınmış bir sürü yangın topu, artan talebe fiyatları 2 kat yükselterek cevap vermiş bir üretici ve boşa giden bir sürü kaynak olmuş oldu. İşte bu sebeple influencerlar, bir bilgi aldığında doğrulamadan paylaşım yapmamalıdır ve yanlış haberlerin yayılmasına kendi çaplarında engel olmalıdır.

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör