Ara
  • Sinan Ayık

Instagram Profilinizin Etkileşimini Nasıl Artırabilirsiniz?

İyi bir influencer profilini kötü bir influencer profilinden ayrımanın bazı yolları vardır. Bu yollar sayesinde marka, çalışmak istediği influencer’in gerçek bir influencer mı yoksa sahte takipçi satın alan sahte bir influencer mı olduğunu ayırt edebilir. Bu yazımızda bu yollardan biri olan etkileşim oranından ve onu profiliniz için nasıl artırabileceğinizden bahsedeceğiz.


Etkileşim oranı aslında çok basit bir şekilde takipçilerinizin profiliniz ile ne kadar etkileşime girdiğini anlatan matematiksel bir yaklaşımdır. Fotoğraflarınızın aldığı beğeni sayıları, yorum sayıları, hikâyelerinizin görüntülenmesi, hikayenize verilen cevaplar ve hikayenizden tıklanan etiketler ve işaretler takipçilerinizin aslında profilinize ne kadar ilgi duyduğunu gösterir. Bu oranın yüksek olması, takipçileriniz tarafından gerçekten takip edildiğinizi gösterir ve bu da markaların en çok istediği şeylerden biridir. ILONSI uygulamamızda da Instagram profilinizi, ILONSI’ye bağladığınızda etkileşim oranı otomatik olarak çekilir ve markalara gösterilir.


Dediğimiz gibi etkileşim oranınızın yüksek olması sizi markalar için daha çekici yapacaktır. Peki, etkileşim oranınızı nasıl artırabilirsiniz?Paylaşımlarınızı Planlayın

Paylaşımlarınızı planlamak son derece önemlidir. Çünkü kimse 1 hafta içinde 10 tane fotoğraf atıp, 2 ay ortalıktan kaybolan bir profili takip etmek istemez. Ayrıca çok kısa süre aralıklarla fotoğraflar paylaşıldığında Instagram algoritması bunu spam olarak değerlendirir ve sizi takipçilerinize göstermez. Böyle olunca fotoğraflarınıza gelen beğeni ve yorum sayıları düşer ve etkileşim oranınızı azalır. Aynı şekilde hikâyelerinize de dikkat etmeniz gerekir. Her gün onlarca hikâye paylaşıyorsanız takipçilerinizin birçoğu en sonuncu hikâyeye ulaşmayacaktır ve bu da hikâye etkileşimlerini düşürecektir. En iyisi siz haftada 3-4 fotoğrafı ve günde 3 hikâyeden den fazlasına çıkmamaya çalışın. Bunların yanı sıra fotoğraflarınızı paylaşacağınız günler ve saatlerde çok önemlidir. Instagram profilinizin en çok etkileşim aldığı saatleri istatistikler vasıtası ile size söyler. Siz de o saatlerde paylaşımlarınızı yaparsanız, içeriğiniz daha fazla kişiye ulaşacak ve daha fazla reaksiyon alabileceksiniz.


Etiketler ve Konum


Fotoğraflarınıza ve hikâyelerinize etiket ve konum koymak sizi o konuma ve etikete ilgi sahibi insanlara ulaşmanızı sağlayacaktır Hepimizin bildiği gibi ilgi sahibi olduğumuz bir konuda olan gönderileri beğenme ve yorumlama ihtimalimiz daha fazladır.


Takipçilerinize Sorun ve Onlara Cevap Verin


Fotoğraflarınıza, hikâyelerinize ve hatta mesaj atan takipçilerinize bile cevap vermeye çalışın. Unutmayın iletişim çift taraflı gerçekleştirilen bir eylemdir. Eğer takipçileriniz karşı duvar gibi olursanız zamanla takipçileriniz size olan ilgilerini kaybedeceklerdir. Bu sebepten ötürü takipçilerinizin yorumlarına değer verdiğinizi göstermek için onların yorumlarına cevap verin, direkt mesajlarda size sordukları soruları cevaplayın hatta takipçilerinizin profiline girip bir fotoğrafını bile beğenseniz takipçiniz size 5 fotoğraf beğenisi ile geri dönecektir. Eğer bu süreçleri hızlandırmak istiyorsanız, siz takipçilerinize sorular soran içerikler ve metinler düzenleyin, bugün hangi ürünü giymeliyim gibi basit bir konudan, gündemde dönen olaylara kadar çok geniş bir yelpazede takipçilerinizin fikrini alabilirsiniz.


Çekilişler Düzenleyin

Çekişler düzenlemekte etkileşim oranınızı artırmanın bir yöntemidir. Her ne kadar diğer seçeneklere göre daha suni kalıyorsa da çekilişler sayesinde daha fazla kullanıcı sizi takip eder ve çekiliş şartlarına göre fotoğraflarınızı beğenir ve yorumlar aynı şekilde çekiliş süresince hikâyelerinize gelen reaksiyon sayısı artar.


Yüksek etkileşim oranı her ne kadar sizi markaların gözünde daha öne çıkarsa da tek şart bu değildir. Günümüzde influencer grupları ile etkileşim oranlarında da oynamalar yapıldığı için markalar farklı verilerle beraber çalışmak istediği influencer’a karar vermektedir.
17 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör