Ara
  • Sinan Ayık

Instagram, Twitter ve Facebook Kapatılacak mı?

2020 Ekim ayında Cumhurbaşkanlığına sunulan bir tasarı ile Türk kullanıcıların olduğu sosyal medya platformlarının Türkiye’de bir temsilcilik açması gerektiği karara bağlandı. Bunu ilerleyen adımlarda sosyal medya devlerinin böyle bir temsilcilik açmadıkları takdirde Kasım ve Aralık ayında 2 kez para cezasına daha sonra reklam yasağına ve sonunda da ağ bant genişliğinin %50 ila %90 arasında daraltılmasına karar verildi. Yazımızı yazdığımız 2021 Ocak ayı itibariyle şuan da Türkiye’de temsilcilik açmama kararı alan yalnızca 3 sosyal medya devi kaldı. Bunlar; Instagram, Twitter ve Facebook. Bu 3 büyük şirkette aslında belki de Türkiye’de ve Dünya’da en çok tercih edilen sosyal medya kanalları. We Are Social’ın 2020 yılında Türkiye Sosyal Medya Kulanım İstatistikleri adlı araştırmasında sırasıyla Türk internet kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen sosyal medya platformlarını görebilirsiniz.

Kullanıcıların en çok onları tercih etmesinden doğan bir güçle mi yoksa Türkiye’deki şartlardan hoşnutsuz oldukları için mi bilinmez ilk 5 sıradaki şirketlerden yalnızca Youtube, Türkiye’de bir temsilci atamışken, Facebook’un sahibi olduğu Facebook, Instagram ve Whatsapp için bir temsilcilik henüz atanmadı. Aynı şekilde bağımsız bir şirket olan Twitterda temsilci atamadı. Günümüzde birçok konuda son derece tartışmalı olan bu şirketler için önce 10 milyon TL daha sonra 40 milyon TL ceza verildi. Ocak ayı sonlandığında, sosyal medya yasası gereği Türkiye’de temsilcilik açmamış şirketlere reklam yasağı da gelecek. Bildiğimiz üzere sosyal medya reklamları 2016 yılından itibaren katlanarak artıyor ve markalar geleneksel kanallar ile beraber dijital kanalları eş güdümlü bir şekilde kullanıyor. Markaların bu tarz reklamlar için en çok tercih ettiği platformlar ise sırasıyla Instagram, Facebook ve Youtube. Hal böyle olunca özellikle sosyal girişimciler ve kobiler için hayati önemde olan, markalarında son dönemde ağırlık vermeye başladığı kanallardan biri yasaklanma tehlikesi ile karşı karşıya.


Bu reklam yasakları neyse ki Influencer pazarlamayı kapsamıyor, böylece markaların yönelebileceği alternatif bir kanal olarak influencer çok aktif bir şekilde kullanılabilir. Özge Özdemir’in BBC Türkiye’de Sosyal medya: Türkiye'de dijital medyanın reklam büyüklüğü ne kadar? İsimli haberinde Influencer Pazarlama’nın Türkiye’deki Pazar büyüklüğü 100 milyon TL olarak ifade edilmiş ve bu sayı her geçen gün büyümekte. ILONSI gibi tamamıyle otomatize edilmiş uygulamalar ile Türkiye’deki markalar için influencer bulmak, legal ve finansal işleri yapmak çok kolay.


Sizin ve markanızın sosyal medya yasaklarından etkilenmemesi için Influencerlar ile çalışmayı değerlendirmeyi hatırlatırız.

11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör