Ara
  • Sinan Ayık

Kripto Para Birimi Tehlikeli midir?

Son zamanların en gözde konularından biri olan kripto para birimlerinin günden güne çeşidi artıyor. Teknolojik gelişmeler, dünya finans otoritelerine oluşan güven kaybı, kripto paraların takibinin yapılamaması ve işlemlerin anonim gerçekleşmesi gibi bir çok sebep aslında kripto paraları bilinçli yatırımcılar için bir cazibe noktası haline getiriyor. Ancak piyasada bilinçli yatırımcıdan daha çok bilinçsiz yatırımcı olması Elon Musk gibi isimlerin kripto paralar üzerinden spekülasyon yaratmasına sebep oluyor ve böylece piyasada çok fazla dalgalanma oluşmasına sebep veriyor.


Elon Musk, Tesla

Yalnızca spekülasyonlar ve manipülasyonlar değil aynı zamanda sistemin kendisinin de-regüle olması da zaten coinlerin fiyatlarındaki istikrardaki en büyük engel. Herhangi bir sınırın ve kuralın olmaması coinlerin değerinin direk talebe göre şekillenmesine yol açıyor ve kullanıcıların talebi de düzenli olarak değiştiği için coinler sabit bir fiyatta kalamıyor. Bu coinler herhangi bir kaynağı temel alarak fiyatları oluşmadığından, kötü bir senaryo durumunda herkesin coini satmak istemesi halinde, coinin değerinin 0’i bile bulabileceği söylenebilir çünkü tamamen dijital olan bu para biriminde elinizde fiziksel olarak hiçbir şey kalmıyor. Her ne kadar namı yayılıp, kullanıp yerleri genişlemeye başlasa da, de-regüle olması ve bu kadar fiyat dalgalanması coinlerin günlük yaşamda kullanılmasına en büyük engel. En basitinden bugün alacağınız bir market ürünün fiyatı ve buna karşı ödemeniz gerek bedel son derece bellidir. Ancak market ürünü bitcoin ile almaya çalıştınız diyelim. Diyelim ki o market ürünü 1 bitcoin değerinde, peki bitcoinde günlük %20 leri bulan fiyat dalgalanması bu ürünün fiyatının her saniye değişmesine neden olacaktır ve ürünü sabah almak ile akşam almak arasında büyük bir maliyet farklı oluşacaktır.

bitcoin, etherium, kripto para,yatırım

Bir başka örnek ise uluslararası diplomasilerden örnek verilebilir. Birçoğumuzun bildiği üzere A.B.D tarafından İrana uygulanan yaptırımları, İran bitcoin üzerinden aşmaya çalışıyor. Hatta Çin’in İran’da bitcoin üretmek için yaptığı onlarca yatırım, bitcoin madenciliğinin çok fazla enerji ihtiyacı duyması sebebiyle bölgede enerji kesintilerine neden oluyor. Peki A.B.D bir gün İran’ın yaptırımları deldiği gerekçesi ile kripto para kullanımını yasaklarsa ne olur? Böyle bir durumda bitcoin ve diğer tüm alt coinlerin fiyatları dibe vurur ve yatırımcılar için geriye hiçbir şey kalmaz.


Bu sebepten ötürü kripto para yatırımı şuanda son derece riskli ancak insanların yaşamlarının günden güne dijital tarafa kayması ve zaten günümüzdeki yeri son derece az olan fiziksel paranın (piyasada reel olarak kullanılan para bankalarda ve diğer sistemlerde yer alan paranın çok küçük bir kısmıdır.) daha da azalacağı ve dijital para birimlerine geçişin artacağı bunun sonucunda ise ülkelerin merkez bankalarının ve diğer uluslararası finansal kuruluşların kendi kripto para birimlerini yaratmaları ve bunları regüle etmeleri ile sonuçlanacaktır. Böylece kripto paraların günden güne daha fazla günlük yaşamda yer alması son derece olası.


18 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör