Ara
  • Sema Tokgün

MAKRO-INFLUENCER VS MİKRO-INFLUENCER

Influencer tiplerinden iki tanesi olan Macro ve Micro influencerlardan hangisi, neden tercih edilmeli sorularından önce sizler için ilk önce bu ayrımın nasıl yapıldığını belirtelim. Micro influencerlar 10k-100k takipçi aralığına sahiptir, macro influencerlar ise 100k-1M takipçi aralağına sahiptir. Görselde de diğer tiplerle birlikte inceleyebilirsiniz.


Öncelikle iş birliklerinizde olabilecek en büyük yanılgı; ne kadar çok kişiye ulaşırsam etkileşim o kadar yüksek olur yanılgısı. Bu yanılgıya sahip markalar her zaman yüksek takipçili makro influencerlardan çok yüksek etkileşim beklerken aslında o etkileşimi daha az takipçili mikro influencer tarafından alabileceklerini göz ardı ederler.


SocialPubli tarafından yapılan bir araştırmaya göre mikro influencerlar makro influencerlardan ortalama 7 kat daha fazla etkileşim oluşturuyor. Mikro influencerların hızlı büyüyen ve talep görmeye başlayan bir kategori olduğunu söylemiştik ancak sadece hızlı büyüyen değil, aynı zamanda sektördeki en ilgi çeken influencer kategorisi karşınızda. Elbette makro influencerlardan daha az takipçileri var. Ancak takipçileri, içeriklerine gerçekten ilgi duyan insanlardır.

Influencer etkileşim oranlarını bulmak için bazı ücretli web siteleri mevcut ancak ILONSI’de bu oranları ücretsiz bulabilirsiniz. Facebook onaylı entegrasyon sistemimiz sayesinde entegrasyonu yapılan instagram hesaplarına direkt erişim ve etkileşim oranlarını görme imkanınız var. Influencer tiplerine göre etkileşim başına maliyet tablosunu inceleyebilirsiniz.

Makro influencerların sahip olduğu ve mikro influencerların sahip olmadığı bir şey, geniş erişimdir. Eğer yalnızca marka bilinirliği olsun ve markanız daha çok kitleye görünsün isterseniz o zaman adresiniz makro influencerlar olabilir. Bir makro influencer ile aynı sayıda insana ulaşmak için birkaç mikro influencer ile çalışmanız gerekebilir. Makro influencerların yüksek erişimi onlarla çalışmanın maliyetini yükseltiyor ve onları daha az ulaşılabilir kılabilir, tabii ILONSI ile artık daha fazla ulaşılabilirler.


Yeterli bütçeniz varsa ve kampanya/ürün ile ilgili bir makro influencer çalışması daha uygun olur diye düşünürseniz, onlarla çalışabilirsiniz. Ancak daha az maliyetli ve yüksek getiri elde etmek ana önceliklerinizse, mikro influencerlar ile pazarlamaya odaklanmalısınız.


Yazımıza ilginiz için teşekkür ederiz. Paylaşımlarımızda değinmemizi istediğin konular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

66 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör