Ara
  • Sinan Ayık

Marka-Influencer İş birliği Örnekleri

Hepimizin bildiği gibi influencer pazarlama, markaların kullandığı pazarlama kanallarından en yenisi ve en çok büyüme potansiyeline sahip olanı. Influencer pazarlamanın doğuşunun ardından geçen 5 senenin ardından hala çok yeni olması, markaların ürünleri veya hizmetleri için influencerlar’ı nasıl kullanabileceğini de tamamen keşfetmemiş olmalarına neden oluyor. Bu yazımızda markaların, influencerlar ile nasıl iş birlikleri yapabileceklerini anlatacağız.


Influencerlar ile yapılabilecek 6 farklı iş birliği örneğini size sunacağız. 6 farklı iş birliği içinde ILONSI uygulamasından aradığınız Influencerları bulabilirsiniz.1- Sponsorlu Sosyal Medya İçeriği İş Birliği

Bu tip bir iş birliği aslında sosyal medya’da influencer ve markaların en çok tercih ettiği yöntem.


Bu yöntemi kesinlikle daha önce görmüşsünüzdür. Influencer markaya dair bir içeriği kendi sosyal medya hesabında hikaye veya gönderi olarak “ücretli ortaklık” ifadesi ile paylaşır. Doğru yapıldığında bu yöntem hızlu ve etkilidir.

Doğru yapılması için, Influencer’in profilinin, kimliğinin ve ilgi alanlarının sizin markanız ile eşleştiğinden emin olun.


Eğer bu kampanyadan ne istediğinizi influencer’a açık bir şekilde ifade edersiniz, influencer sizin için içeriği üreticektir, böylece içerik üretme işinden de sıyrılmış olursunuz.


Influencer bu yöntemle bir paylaşım yaptığında siz de istatistikleri influencera sormadan direk olarak görebilirsiniz.Bu da sonuçları takip etmeyi kolaylaştırır.


2- Sponsorlu Blog Gönderileri

Her ne kadar ülkemizde çokta yaygın olmasa da yurtdışında influencerların bir çoğunun blogları var. Bu bloglar aslında influencer’in niteliğini ölçme açısından son derece kıymetli çünkü bloglar uzun süren, üzerine epey emek harcanması gereken ve influencer’in gerçekte ne kadar takipçisi olduğunu anlayabileceğiniz bir yöntem. Eğer bir influencer’in bloğuna takipçisi her hafta giriyorsa ve onunla blogta etkileşime giriyor yorumlar yazıyorsa. Bundan daha iyi bir takipçi olamaz!


Influencer kendi bloğunda yazdığı yazılarda sizin markanızı temel alan ve direk bunun üzerine inşa edilen bir yazı yazabilir. Sizin markanızı tanıtır,servislerinizi anlatır en çok hangi ürünleri sevdiğini anlatır ve markanızı över yada daha örtülü ve tercih edilen bir yol olan aslında moda’dan bahseder son dönem trend olan moda akımlarını anlatır sonrada örnek ürünler olarak sizin markanızın ürünlerini bloğunda gösterir.

İkinci yöntem daha etkili olsa da iki yöntemde sürekli kullanılmaktadır.


3- Misafir Blog Gönderileri

Bu yöntemde ise sizin internet sitenizde yer alan blog kısmına, influencer konuk olur ve sizin için bir blog yazar. Daha sonra yazdığı yazıyı duyurur ve influencerin takipçilerinden websitenize trafik sağlanmış olur. Bloğunuzda yazılmasını istediğiniz konu ile influencer’in ilgi alanının eşleşiyor olması son derece önemlidir, çünkü kimse makyaj ile ilgili bir influencer’i spor ürünleri ile ilgili bir websitesinde okumak istemez.


Blogların yorum yapılabilme özelliği ile influencer’in takipçileri yazıyı okuduktan sonra sorularını direk markaya sorabilir böylece size olan ilgi ve etkileşiminiz artar.


4- Marka Elçiliği Programları

Marka elçiliği programları influencer ile uzun vadeli yapılan ve markanın, influencer ile beraber sosyal medya’da büyümesini baz alan bir yöntemdir. Marka elçiniz olarak seçtiğiniz influencer aslında sizin sosyal medya yüzünüzdür. Influencer düzenli olarak ve uzun vadeli bir şekilde ürünlerinizi kullanır ve bunları sosyal medya içeriklerinde markanızı etiketleyerek paylaşır.


Elçileri aynı zamanda gerçek etkinliklerinize çağırıp onlardan gerçek Dünya’da da faydalanabilirsiniz. Aynı şekilde onlar ile beraber çekilişler organize edebilir, yarışmalar yapabilirsiniz. Kısaca bu yöntem en masraflı ama aynı zamanda en çok verimi elde edebileceğiniz uzun vadeli bir kampanyadır. Influencer ile düzenli olarak iletişimde bulunmak, takipçi reaksiyonlarını anlamak ve bundan sonraki adımlarını onlara göre şekillendirmek için önemlidir.


5- Ürün Hediye Etmeler

Ülkemizde de son derece yaygın olan çekilişleri bir influencerla beraber yaparak hem onun kitlesine ulaşmış olursunuz hem de influencer’in güvenirliğini markanız için kullanmış olursunuz. Influencerlar da genelde ortaklaşa çekiliş yapacak marka aradıkları için sizin için bu işin maliyeti yalnızca verilen üründür.


Birçok marka için çekiliş gerçekleştirmek, ürünlerini daha fazla tüketiciye göstermek için bir yoldur.


6- Influencer’in Hesabınızı Yönetmesi

Farklı bir iş birliği yöntemi olarak, influencer’a belirli periyotlar ile sosyal medya hesabınızı yönetme imkânı verebilirsiniz. Bu şekilde influencer’İn takipçileri sizin sosyal medya hesaplarınızı da takip etmeye başlar.

Eğer içerik üretmede sıkıntı yaşadığınız bir dönem olursa bu şekilde, influencerları kullanarak sosyal medya hesabınızda içerik yaratmış olursunuz.


Sonuç olarak markanız için influencerları kullanmanın birden fazla yolu vardır. Markanıza ve bütçenize göre sizin markanızın temsil ettiği değerlere sahip influencerlar ile yukarıdaki yöntemleri kullanarak iş birlikleri yapabilirsiniz. Markanız için ideal Influencerları bulmanın en doğru yolu ILONSI uygulamasıdır. Uygulamamızı Playstore veya AppStore üzerinden indirebilirsiniz.

22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör