Ara
  • Sinan Ayık

Markalar Influencerlar’da Nelere Dikkat Eder?

Bir önceki yazımızda markaların influencerlar ile iş birliği yapmadan önce etkileşim oranlarına baktığını belirtmiş ancak bunun yeterli bir ölçüt olmadığından bahsetmiştik. Peki, markalar influencerlar’da nelere bakar?Marka-influencer iş birliği


Takipçi Sayısı


Her ne kadar günümüzde takipçi satın alımlarıyla manipüle edilir olsa da küçük markaların büyük bir çoğunluğu influencerlar’da takipçi sayısına bakmaktalar. Markaların takipçi sayısına bakma amaçları hem daha fazla kişiye tanıtım yapmak istemelerinden hem de “daha fazla kişi takip ediyorsa daha güvenilirdir” kaynaklı bir düşüncedendir. Günümüzde bir influencer’in sahte takipçisi olup olmadığı etkileşim oranından, büyüme hızından ve takipçilerini inceleyerek anlaşılabilir.


Etkileşim Oranı


Etkileşim Oranı bir influencer’in takipçilerinin influencer’in sayfasına ne kadar reaksiyon verdiğini ölçer. Fotoğraflardaki beğeni ve yorum sayıları, görüntülenme ve izlenme oranları, hikâye etiketlerine tıklanmalar gibi farklı verilerin ortalaması ile etkileşim oranı elde edilebilir ve yüksek olması önemlidir. Influencerlar, kendi aralarında kurdukları gruplar ile birbirlerine yorumlar ve beğeniler yapar bu yüzden markalar influencerların gönderilerine bakıp hep aynı kişilerin yorumlarını görüyorsa ve o influencerda yorum yapan kişilerin gönderilerine yorum yapıyorsa böyle bir grubun varlığı anlaşılabilir.


İçerik Kalitesi


Influencer’in içeriklerinin hem teknik hem de şekilsel olarak kalitesinin yüksek olması önemlidir. Teknik diyerek nitelediğimiz şey fotoğrafların ve videoların görüntü kalitesinin yüksek olması, photoshop ve diğer destek programlarının kullanımının fark edilir şekilde olmaması, videolarda ve reels larda video düzenlemenin kesimlerin ve efektlerin düzgün olması, müzikler ve renkler gibi detaylardır. Şekilsel olarak ise metinlerin ilgi çekiciliği ve takipçileri harekete geçiriciliği, ifadeler ve şekiller (emojiler), iletişim dili, konum etiketleri ve hashtaglerin doğru kullanımından bahsedebiliriz.


İlgi Alanları


Doğal olarak markalar çalışmak istedikleri influencerlar’da kendi markaları ile uyumlu bir ilgi alanı aramaktadır. Eğer doğal yaşama dair içerikler üretiyorsanız sizinle kamp malzemeleri ile ilgili bir firma çalışmak isteyecektir. Çünkü sizi takip edenler de aslında sizin ilgi alanınıza büyük oranda sahiptirler ve marka da kendi hedef grubuna uygun takipçileri olan influencerlar ile çalışmak ister.


Takipçi Özellikleri


Bir önceki madde ile bağlantılı olacak şekilde takipçileriniz ilgi alanları, cinsiyet, yaş aralığı, konumları ve tüketim tercihleri markanın gözettiği şeylerde biridir. Nitekim markalar, influencerları tüketicilere ulaşmak için bir araç olarak kullanmaktadır. Amaçta tüketiciler olduğuna göre amacın uygun ve marka ile uyumlu olması son derece önemlidir.


Daha Önceki İş Birlikleri


Markalar tecrübeli influencerlar ile çalışmayı tercih etmektedir. Daha önceki iş birliklerine bakarak hem influencerların tecrübelerine ve onlardan neler beklemeleri gerektiğine hem de influencerların güvenilirliğine bakmaktadırlar. Ancak buradaki önemli nokta şudur ki; markalar kendilerinin rakipleri ile çalışan influencerlar ile çalışmayı tercih etmezler. Bunun nedeni, aslında çok basittir çünkü bir gün bir güzellik markasını öven influencer, ertesi gün başka güzellik markasını övüyorsa bu onun takipçiler nezdinde güvenilirliği azaltır.


Siz


Markaların önem verdiği en önemli konulardan biri de influencer’in kendisidir. Sizin düşünceleriniz, yaşam tarzınız, hayat felsefeniz, genel ruh haliniz gibi sosyal medya’nın dışında da kendinizi tanımladığınız haliniz önemlidir. Günümüzde markalarında bir karakteri vardır ve bu karakter ile sizin karakterinizin uyumlu olması gerekmektedir. Sürekli girişken bir şekilde yenilik ve farklılık peşinde koşan bir markla ile daha dingin ve geleneksel yollardan keyif alan bir influencer karakteri uyumlu bir şekilde çalışamaz.


Markalar genel hatlarıyla influencerlarda bu özelliklere bakarken, kendi amaçlarına uyacak şekilde matematiksel verilerle de influencer’in markaları için doğru bir influencer olup olmadığını kontrol eder.

14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör