Ara
  • Sinan Ayık

Neden Facebook En Büyük Sosyal Medya Şirketidir?

Birçoğumuz arkadaşlarımızla sosyal medya hesaplarımız hakkında konuştuğumuzda Facebook öldü abi geyiğini duymuşuzdur. Twitter ve Youtube’un yükselişi ile beraber özellikle Türkiye’deki genç nesil Facebook hesaplarını kapatmış ve artık Facebook’u orta yaşlı yeri olarak niteliyor. Ancak hepsinin unuttuğu bir gerçek var ki o da Instagram ve Whatsapp’in da artık birer Facebook ürünü olmasıdır. Peki, Facebook neden bu kadar büyük?Facebook, ILONSI,sosyal medya
En Büyük Sosyal Medya Şirketi FacebookFacebook’u kaç kişi kullanıyor?

Belki de sorularımızın en kısa cevabı Facebook’u kaç kişinin kullandığıdır. Çünkü Facebook’un bize sağladığı verilere göre aslında değil ölmek, resmen büyüyen bir sosyal medya devi Facebook. Aylık bazda bakıldığında Facebook’un 2.8 milyar kullanıcısı var. Yani 2.8 milyar hesap her ay en az bir kere Facebook ürünlerinde aktif oluyor. Günlük bazda bakıldığında ise 1.84 milyar hesap Facebook’ta, Instagram ’da yâda Whatsapp’ta günde bir kere aktif oluyor. Yani Dünya’da yer alan her 4 kişiden 1’i her gün bir Facebook ürününü kullanıyor.


Facebook en çok kullanılan sosyal medya’dır

Facebook şirketi hepinizin bildiği üzere önce Facebook’u kurulması ile faaliyete başladı. Daha sonra sırasıyla Instagram ile Whatsapp’in satın aldı ve büyümesini sürdürdü. Fakat yapılan bir araştırmaya göre Facebook, Instagram ve Whatsappı satın almasa bile en çok kullanılan sosyal medya platformu unvanını koruyacaktı. eMarketer’in 2020 yılında yaptığı bir araştırmaya göre Facebook kullananlar tüm sosyal medya kullanıcılarının %59’u. Yani her ne kadar Dünya’da Snapchat, Twitter, Instagram gibi farklı platformlar ortaya çıkmış olsun bu Facebook’un gücünü azaltmamış çünkü tüm dünyadaki sosyal medya kullanıcılarının yarısından fazlasının bir Facebook hesabı var.


Facebook’un Büyük Reklam Gelirleri

Bu kadar çok kullanıcı ile beraber doğal olarak Facebook’un reklam gelirleri de son derece yüksek. 2020 yılının son 3 ayında Facebook 27.2 milyar dolar reklam geliri elde etti. Toplam gelirlerine baktığımızda ise 28.1 milyar dolar yalnızca 3 ayda Facebook’un kazandığı para. Bu büyüklüğü şu şekilde ölçebiliriz. 2019 yılının tamamında yani 12 ay boyunca Youtube 15.5 milyar reklam geliri elde etti. Yani Youtube’un 1 yılda kazandığı paranın 2 katını Facebook 3 ayda kazanıyor.


Facebook’ta 200 Milyon İş Yeri Var

Tüketiciler ve üreticileri buluşturan Facebook’ta 200 milyon iş yeri sayfası var. Doğal olarak bu iş yerleri Facebookta reklamlar veriyorlar ve daha önceki başlıkta açıkladığımız geliri elde etmesini sağlıyorlar. Bu acıdan bakıldığında, Facebook’un rakipleri Youtube ve Twitter’da mağaza özelliği yok ve bu da Facebook’un ve Instagram’ın bu konuda tekel olmasını sağlıyor.


Yaşlılar Değil Gençler Kullanıyor

Genel yanılgının aksine sürpriz edici bir şekilde Facebook’u aslında yaşlılar değil gençler kullanıyor.Facebook kullanıcılarının %65’i otuz beş yaşının altında. (Statista,2019)


Ayda Ortalama Harcanan Süre

Çoğumuz her geçen gün telefonumuzda geçirdiğimiz süre artıyor. Özellikle pandemi ile beraber ekran sürelerindeki artış günde 5-6 saatleri bulabiliyor. 2020 yılında Facebook’ta ortalama bir kullanıcının bir ayda geçirdiği süre 19,5 saat. Whatsapp’ta da bu süre 19,4 saat iken Instagram’da 10,3 saat. Böylece Facebook yalnızca en çok kullanıcıya sahip değil aynı zamanda en çok kullanılan platformda.


Tüm bu veriler bir araya geldiğine Facebook dünya’da yer alan en büyük sosyal medya platformu olduğu ortaya çıkıyor. Instagram ve Whatsappta birer Facebook şirketi ürünü olmasına rağmen hala Facebook’un gerisindeler ve Facebook’un ilk ürünü olan Facebook hala ana ürün olarak değerlendirilmekte işte bu yüzden markalar ve influencerlar Facebook’ta yer almalılar.

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör