Ara
  • Enis Natan

Pandemi Sürecinde Tüketici, Influencer ve Marka Gözünden

Corona döneminde birçok kişi evden çalışmaya başladı. Bu sayede dijital ortamda geçirilen zaman da artmış oldu. Çoğu kişinin yaşam biçimini sorgular oldu. Marka ve Influencer açısından ise gözle görülür etkiler ortaya çıktı.


Marka Gözünden

Bütün dünyada sosyal medya kullanımı yükseldi. Corona ilk ortaya çıktığı zamanlarda ise bu kullanımın yükselişi pek hissedilmedi. Markalar Mart ayının sonuna doğru dijital mecradaki pazarlama kampanyaları arttırmaya başladı.

Bir sürü marka indirimler uygulayarak Influencer ortaklığında aşağı yukarı %300 artış göstermiştir Perakende sektörünün bu dönemde yavaşlaması üzerine Influencerlarla ortaklık yapan markalar Covid-19 dönemi öncesine göre içerik üretimi konularında Influencerları biraz daha rahat bırakmış kendilerine özgün içerikler üretmelerine izin vermiştir.


Influencer Gözünden


Pandemi döneminde Influencer alanında uzman kişiler ön plana çıkıp kendilerini daha çok gösterebilme şansı yakalamıştır. Bilgi birikimi ve yetenekli olan Influencerlar karantina zamanında ev yaşamını gösteren yaratıcı içerikler oluşturdu. Bazıları da kendileri gibi kişilerle canlı yayın bile gerçekleştirdi. Ev yaşantısında en kolay içerikler yemek, spor & fitness ve sağlıklı yaşam ilgi alanlarında üretildiğinden o paylaşımlarda patlama yaşandı. Kısacası karantinada takipçileri için ilham kaynağı olan Influencerlar bu zor dönemde öne çıkarak daha da yükseldi.

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’deki 40 binin üzerinde Instagram kullanısının 15 Şubat – 15 Nisan arasındaki gönderileri incelendiğinde aşağıdaki sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Bu verilerden çıkan sonuçlar: Influencerların ortalama %90 ı daha çok içerik üretmiş ve farklı ilgi alanlarına yönelme eğiliminde bulunmuşlardır. Ayrıca bir sürü Influencer bir başka sosyal medya platform olan Tik Tok ta hesap oluşturmuş ve orası için çektiği videoları Instagram’dan da takipçileriyle paylaşmıştır.

Tüketici Gözünden

Tüketici normalden daha bilinçli olarak kimin daha güvenilir olup olmadığını sorgulamaya başlayarak, daha dikkatli bir şekilde davranmaya başladı. Bundan sonra da tüketici açısından bu durumun yakın zaman içinde değişeceğini düşünmüyoruz.


Tabii ki tüketicinin her konuda bilinçli olması olası değil ancak çoğu konuda bilinçli olabilir. Herkesin doğru bilgilere erişmesi kolay olmayabilir bu açıdan Influencerların paylaştığı bilgilerin takipçilerinin aklına kazınması ve öncü olması onlar açısından faydalı olmaya devam edecektir.

Corona döneminde Instagram’ın Live ve IGTV özellikleri öne çıktı ve onlarla daha fazla içerik üretilmeye başlandı. Youtube’daki gibi Instagram’da IGTV sayesinde para kazanma özelliğini çıkarınca ilerideki zamanlarda bu platformda daha çok içerik ve paylaşım görmemiz olası. Bu arada Youtube’da da fazla sayıda yeni kanallar oluşturulmuştur. Bu da Instagram dışındaki sosyal platformlarda da üretici sayısının yükselişte olduğunu göstermiştir.

Corona Salgını Sonrasında Influencer Pazarlama

Corona salgını sonrası markaların izlemesi gereken strateji o döneme uygun iletişimi doğru Influencerlar ile devam ettirmek, insanların yaşam tarzlarını pozitif biçimde etkileyecek içerikler bulmak ve uzun dönemde sadık ve samimi takipçiler yaratmaya odaklanarak tüketicilerin markayla olan bağını sağlamlaştırmak olmalıdır.

Bu pandemi dönemi boyunca takip ettiğimiz Influencerların denedikleri stratejilere bakara şunu söyleyebiliriz ki Influencerlar yakın gelecekte daha çok alanda içerik üretmeli, daha kendine has ve samimi içerikler yaratarak takipçileri ile olan bağlarını sağlamlaştırmaya devam etmelidir.

22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör