Ara
  • Sinan Ayık

Sanal Influencerlar'ı Keşfedin

Sanal Influencerlar Nedir?

Dijitalleşme ve artırılmış gerçeklik gibi kavramlar her geçen gün daha fazla hayatımızda yer ettiğini fark etmişsinizdir. İş dünyasından tutunda gündelik hayattaki en basit bir faaliyette bile artık bu kavramların etkisini gözle görülür bir şekilde hissediyoruz. Birçok endüstri ve sektör bu kavramlar doğrultusunda yeniden şekillenirken pazarlama ve özellikle de asıl konumuz olan influencer pazarlama da bu kavramlar doğrultusunda yeniden oluşuyor.

Sanal influencerlar ya da sanal modeller sosyal medya pazarlaması için bilgisayarlar aracılığı ile sanal olarak oluşturulan hayali karakterlerdir.Her ne kadar aslında bir bilgisayar programı olsalar da kendilerine ait gerçekçi karakteristik özellikleri vardır. Bu kurgusal karakterler influencer pazarlama konusunda insanların yerini almaları için oluşturulmuşturlar ve kesinlikle gerçek değillerdir. Sanal influencerlar, 3 boyut konusunda uzman yazılımcılar ve grafikerler tarafından gerçek insanlara benzeyecek şekilde ve hedef kitlenin zevkine uygun bir şekilde yaratılırlar. Doğası gereği ilgi çekici yaratılan bu sanal influencerlar insan robot etkileşiminin oluşması sürecini hızlandırmaktadır.


Sanal Influencerlar Nasıl Çalışırlar

Peki, eğer gerçekte yoklarsa nasıl çalışıyorlar gibi bire soru aklınıza takılabilir. Her sanal influencer’in arkasında aslında çok başarılı bir takım yer alır. Bu yaratıcı takım, sanal influencer’in nasıl giyindiğinden tutun kimler ile beraber takıldığına kadar her konuda karar verir. Tabii doğal olarak hangi marka ile iş birliği yapılacağında. Üstün grafik yetenekleri ve 3d modelleme yetenekleri ile takım, anlaştıkları markaların ürünlerini sanal influencer kullanıyormuş gibi gösterebilir ve markalar ile iş birliği yapabilir.


Sanal Influencer @lilmiquela 'nın bir marka ile işbirliğinden
Sanal Influencer @lilmiquela 'nın bir marka ile işbirliğinden

Gelecekte Ne Olacak?

Her ne kadar sanal influencerlar yeni yeni piyasaya çıkmış olsa da şimdiden birkaç tanesinin 1 milyondan fazla takipçisi var ve sürekli iş birlikleri gerçekleştiriyorlar. Belli ki ne markalar için ne de takipçiler için bir influencer’in gerçekte var olup var olmamasının bir önemi yok. Yani sanal influencerlarda, gerçek influencerlar gibi markaların ürünlerini tanıtmaya ve kitlelerin tüketim tercihleri üzerinde rol sahibi olmaya devam edecek.

Aynı zamanda markalar için sanal influencerlar ile çalışıyor olmak insan temelli kaynaklanabilecek hatalar karşısında kendileri korumalarını sağlıyor. Örneğin gerçek bir influencer hastalandığı için çekimleri iptal edip kampanyanın gecikmesine sebep olabilecekken sanal influencerlarda böyle bir sorun olmuyor ya da çekimde oluşabilecek bir hata karşısında markaların gerçek influencerlar ile yeniden çekim yapması gerekirken, sanal influencerlarda sadece ufak bir fotoğraf veya video düzenleme ile sorun çözülebiliyor. Bu faydaları göz önüne alındığında sanal influencerların her geçen gün daha fazla sosyal medya’da yer alabileceğini ön görememek büyük bir hata olur.

6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör