Ara
  • Enis Natan

Sosyal Medya Influencer'ı Nasıl olabiliriz?

Geçmiş 15-20 senede iş dünyası ve yapılan ticaretler İnternet sayesinde şekillendi. Bir sürü girişimci de ortaya çıkmış oldu. Sadece bloglarla bile insanlar sürüyle para kazandı. Son birkaç sene içinde de "Sosyal Medya Influencer"lığı doğdu.


Peki nedir bu diye sorarsak 1 cümle ile açıklayalım. Bu kişiler çeşitli sosyal medya platformlarında ürün veya hizmet ile alakalı düşüncelerini ifade eden; ücretle yaptırılan reklamla, verilen ürünle, ürün değerlendirmesiyle veya markalarla yapılan iş birliği yoluyla direkt olarak kendi takipçileriyle paylaşım yapan insanlar olarak tanımlanabilirler.


Influencer, belirlediği ilgi alanı veya alanlarına göre değişik sosyal medya mecraları yoluyla paylaşım yapar. Bir bakıma kendisini açıklayarak markalarla birlikte birçok güçlü pazarlama stratejileri sunar.
Başarılı Sosyal Medya Influencer ’ı Olma Yolunda Bazı Yöntemler


Vlog

Paylaşılan içeriklerin video yoluyla oluşturmasıyla vlog ortaya çıkar. Bir bakıma Blog'un görsel şekli de diyebiliriz. Vlog için en çok kullanılan site YouTube'dur. Youtube'da 1 günde izlenen video sayısı 5 milyardır ve burası genç insanlara ulaşmak için çok etkilidir. Bu sebeple de Vlogger'ların etkisi her geçen gün yükselmektedir. Markalar da etkileşimi iyi olan vlogger'larla ortaklık kurarak onların takipçileriyle ilişki içinde olmak isterler.


Vlogger'ların içerik oluştururken önem vermesini düşündüğümüz birkaç şeyi sıralayalım. Özgün ve ilgi çekici içerik oluşturmak, kameranın önünde doğal ve kendi gibi davranmak yani sahte davranışlardan kaçınmak.


Blog

Genelde belli bir konuda yazılan yazılı içeriklerin meydana geldiği ve bu içeriklerin belirli bir kitle tarafından önem verildiği sitelere Blog denir. Düzenli olarak yazılı içerikler bulmak Blogger için hayati etkenlerden biridir. Eğer markaların belirli bir ilgi alanına yönelik hedefleri varsa veya sadece spesifik kişilere yönelik ürünlerini pazarlamak isterlerse bloglar ve bloggler'lar aslında büyük ölçüde etkili olabiliyorlar.


Instagram Influencer'ı Olmak

Son 5-6 senede Instagram'da bir markanın ürünlerinin ya da hizmetlerinin reklamını yaparak büyüyen Instagram Influencer'ları yükselişte. Burada sıfırdan başlayarak organik takipçilerle büyümek var birde zaten önceden varolan bir vlog ya da blog'un tanıtımını yaparak büyümek var. Örnek vermek gerekirse bir yerleri gezerek ve oranın kendinize has fotoğraflarını çekip takiçi arttırabilirsiniz ve böylelikle markalarla da iş birliğine girebilirsiniz. En güzel artılardan biri de Instagram'ın çok kolay bir şekilde içerik paylaşılabilen bir platform olması. Fotoğraf ve video ile takiçilerle etkileşimi oluşturabilirsiniz.


Ayrıca Hashtag'leri, Lokasyon'u ve Etiket'leri doğru kullanmak, ilgi çekici şeyler paylaşmak ve de bizce en etkilisi kendinize has içerikler yaratıp paylaşmak Instagram'da hızlıca etkili büyümeniz için oldukça önemli.
41 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör