Ara
  • Sinan Ayık

Uygulamanızın Appstore ve Playstore’da Ön Sıralarda Listelenmesi Neden Önemlidir?

Birçoğumuzun bildiği gibi bir web sitesi tasarlandığında Google gibi arama motorlarında ilk sayfada yer almak o web sitesinin başarısını ölçen temel yaklaşımlardan biridir. Çünkü Google’da ilk sayfada yoksanız adeta internet dünyasında da yoksunuz demektir. Bunun sebebi kullanıcıların çok azının arama motorlarında ilk sayfa dışındaki sayfalarda arama yapması ile alakalıdır ve doğal olarak web sitesi gerilerde listelendikçe daha az kişi o web sitesini ziyaret eder ve buna takiben daha az satış ya da diğer olumlu sonuçlar elde edilir.

Bu durum uygulamalar Dünyasında da geçerlidir. İlgilendiği alana dair telefonuna uygulama indirmek isteyen bir kişi Appstore veya Playstore da ya konu listelerine bakar ya da anahtar kelimeler ile arama yapar. Bu listelerde ve arama sonuçlarında ön sırada olmak son derece önemlidir. Android ve Apple kullanıcıları arasında yapılan bir araştırmaya göre yeni bir uygulama en çok store üzerinde gezinirken bulunmaktadır. Onu tavsiye üzerine bulma ve top listelerde listelenme takip etmekte. Daha da detay vermek gerekirse Apple kullanıcılarının %63’ü Appstore’da arama yaparak yeni bir uygulama keşfederken, Android kullanıcılarının %58’i Playstore’da arama yaparak yeni bir uygulama keşfediyor.

Bu şekilde bakıldığında uygulamanızın ön sıralarda listelenmesinin önemi bir kez daha anlaşılıyor. Peki, o zaman Google Playstore’da ve Appstore’da ön sıralarda listelenmek için nelere dikkat etmeliyiz?
Uygulamanın Tanımlanmasına

Uygulamanızın içeriğini ve konusunu düzgün bir şekilde ifade etmek son derece önemlidir. Bu tanımlama sayesinde algoritmalar sizi store’da olmanız gereken konuma yerleştirir.


Anahtar Kelimelere

Storeların uygulama indirme sayfanızda ürünü tanımlarken ve anlatırken bolca anahtar kelimelere yer vermelisiniz. Anahtar kelimeler sizin ürününüze göre seçmeniz gereken ürününüzü özetleyen tekil kelimelerdir. Bu anahtar kelimelerin bolca kullanımı, kullanıcı anahtar kelime ile store da arama yaptığında öne çıkmanızı sağlar.


İndirilme Oranı

Uygulamanız ne kadar çok indirilirse o kadar listelerde ve editör seçimlerinde ön plana çıkar.


Yorumlar ve Değerlendirmeler

Uygulamanızın bolca pozitif ve bol yıldızlı değerlendirmelere sahip olması önemlidir. Bu uygulamanızın tercih edildiğini gösterir ve tercih edilmesi daha önde listelenmenizi sağlar.


Başlık

Başlığınız aslında direk yazabildiğiniz anahtar kelimelerinizdir. Mesela, ILONSI uygulamasının storelardaki başlığı, “Influencer ve Markalardır” yani Influencer ya da markalar yazan bir kişinin arama sonuçlarında ILONSI çıkması için gereklidir.


Kategori

Storeların uygulamaları konumlandırmak için kullandığı kategoriler vardır. Uygulamanız için en doğru kategorileri seçerek o kategorilerde arama yapan kullanıcıların önüne çıkabilirsiniz.

9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör