Ara
  • Sinan Ayık

Yaratıcılar Mı Yoksa Influencerlar mı?

Hepinizin bildiği gibi ILONSI olarak yalnızca Türkiye’deki gündemi değil, Dünya’daki influencer pazarlama gündemini de siz okuyucularımıza sunuyoruz. Şuanda sektör hakkında Dünya’da en çok tartışılan konulardan biri de influencerların geleceği.

Influencerlar yurtdışında özellikle takipçi satın alan herkesin kendine influencer demesi, otantik olmayan içerikleri, reklam yaptıkları markalar arasında seçim yapmadıkları için bencillikleri ve gerçek fikirlerini ifade etmedikleri için çok fazla eleştiriliyorlar. Tüm bunların sonucunda özellikle yurtdışındaki tüketicilerin artık influencerlara karşı olan güveni son derece azalmış durumda. Bu durum karşısında influencerların, zamanında ortaya çıkmalarını sağladıkları ve hizmet ettikleri ihtiyaçta, influencerların güven kaybetmesiyle başka birileri tarafından doldurulması gerekiyor. Bu nokta da yeni bir kavram ortaya çıkıyor ve bu kavramın adı da yaratıcılar yani İngilizcesiyle creators.


Peki, nedir Yaratıcıları daha çekici yapan?


- Yaratıcılar orijinal ve yüksek kaliteli içerikleri kendilerini ifade etmek için üretirler bu yüzden tek amaçları para kazanmak değildir.


- Yaratıcılar kendilerine özgü içerikler ürettikleri için, yaratıcılıklarını takdir eden etkileşimi yüksek bir takipçi kitlesine hitap eder.


- Yaratıcılar, performans gösteren kişiler ya da sanatçılar olarak adlandırılırken influencerlar vitrin ürünlerini gösteren kişiler olarak adlandırılıyor.


- Kendi yaratıcıkları ile ilgili reklam içerikleri üretirken influencerlar direk markalardan senaryo alır.


- Yaratcılar bir konu da yetenek sahibidir ve o konuda paylaşımlarını yaparlar, influencerlar için ise yetenekten ziyade ilgi alanı önemlidir.


Kısaca baktığımızda yaratıcılar özgün içerikleri ve yaratıcılıkları sayesinde influencerların önüne geçiyorlar ve kitlelerine güven veriyorlar. Baktığımızda da Youtube üzerinden ünlü olan influencerların Youtube’da ürettikleri yaratıcı içerikler sayesinde aslında ünlü olduklarını fark edebiliriz. Bu durum yurtdışında yaygın olarak tartışılmaya başlandığına göre çok yakında influencerlar yerine yaratıcılar ile ilgili markaların çalışma istekleri Türkiye’de de ortaya çıkacaktır.

7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör