Ara
  • Sinan Ayık

Yasal bir şekilde çekiliş nasıl yapılır?

Son zamanlarda sosyal medya platformlarında özellikle Instagram’da bir çekiliş furyası başlamış vaziyette. Influencerlar takipçi sayılarını artırmak, etkileşim oranlarını yükseltmek ve içerik yaratmış olmak için yılbaşı, black friday ve başka özel günlerde çekilişler düzenlemekteler. Yalnızca influencerlar değil aynı zamanda markalarda yeni ürünleri ile ilgili bir hype yaratmak, müşterileri ile olan iletişimi güçlendirmek ve marka imajını yükseltmek için böyle organizasyonlar düzenlemekteler. Tüm bunların yanı sıra artık bu durumu ticarete döken çekiliş sayfaları da oluşmaya başladı. Bu sayfalar sponsorluk adı altında çekilişleri fonlayacak kişiler arıyorlar, çekilişi fonlayanlar ise karşılığında takipçi sayısı artış elde etmek istiyor. Böylece çekilişi düzenleyen sayfa aldığı ücret (sponsorluk) karşılığında, çekiliş kurallarına sponsor olan kişilerin hesabını da takip etme koşulu koyuyor. Bu zamana kadar artan çekiliş hesaplarına baktığımızda belli ki bu durum son derece başarılı. Peki, ama gerçekte ne kadar yasal?Çekiliş, Instagram Çekilişi, Çekiliş Nasıl Yapılır?

Sorun şu ki bu çekilişlerin %95 i maalesef yasal değil. Bu konuda yetkili olan kurum aslında Milli Piyango ve çekiliş düzenlenmesi konusunda Milli Piyango idaresinden izin almak gerekiyor. Ancak ülkemizde denetleme konusunda zayıf olduğu için doğal olarak Milli Piyango’dan izin isteyen influencerlar maalesef son derece az. Bu durum aslında siyasetinde dikkatini çekmiş olacak ki son zamanlarda bu konuda soruşturmalar açılmaya başladı. NTV haber sitesine yer alan (2021) Fenomenlere çekiliş soruşturması adlı haberde ünlü influencerlar hakkında suç duyurusunda bulunulduğu bildirilmekte. Yani bundan sonra markaların ve influencerların çekiliş düzenlerken daha dikkatli olması gerekmekte. Yoksa 100 bin TL ile 10 milyon TL arasında değişen cezalar ile karşılaşabilirler.Peki, kurallara uygun çekiliş sosyal medya ’da nasıl yapılıyor? Öncelikle Instagramda ürün hediye etmeli çekilişler 2006 tarihindeki 26309 sayılı resmi gazete kararına göre kontrol edilmektedir. Yani bu çekilişler “Karşılığı Nakit Olmayan Piyangolar ve Çekilişler” olarak sınıflandırılmaktadırlar. Bu tarz çekilişleri yapabilmek öncelikle Milli Piyango idaresinden izin almanız gerekiyor. Bunun için MP resmi sayfasında yer alan bir dilekçeyi doldurmanız ve daha sonrasın bazı belgeleri hazırlayıp bir dosya oluşturmanız gerekiyor. Bu belgeler, çekilişte verilecek ürünün vergiler dahil satış değerinden %10 fazlası değerinde bankadan alınacak bir teminat mektubu, milli piyango başvuru ücretini( verilen ürünün satış bedelinin %10’u + KDV) yatırdığınıza dair bir dekont, noter onaylı imza sirküleri ve verilen ürünün faturası yada proforma faturasıdır. Bu belgeleri mail veya faks yoluyla Ankara’da yer alan Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’ne iletilmesi gerekiyor. Daha sonra izin verildiği takdirde çekilişin, M.P’nin belirttiği noterin katılımıyla sonuçlandırılması daha sonra ise kazananların resmi bir şekilde ilan edilmesi gerekiyor. Tüm bu süreçler Instagramda yer alan ufak mağazalar için oldukça zorlayıcı olduğu için, bu tarz ufak mağazaların ve influencerların illegal yöntemleri tercih ettiğini görüyoruz. Her ne kadar bu hizmeti veren bazı şirketler yer alsa da sürecin zorluluğu ve maliyetlerinin azaltılması influencerların ve mağazaların daha fazla yasal tarafa yönelmesini sağlayacaktır.


www.ilonsi.com sitemizde ILONSI'nin düzenlediği çekilişleri görebilisiniz.


Kaynak: NTV (Ocak, 2021) Fenomenlere çekiliş soruşturması, https://www.ntv.com.tr/galeri/yasam/fenomenlere-cekilis-sorusturmasi,PS8VJeue7EehHUJx6mlbrA

2.918 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör