Ara
  • ilginçu

YouTube’da Kazanç Sistemi!


Youtube’daki her videonun kazandırdığı para farklıdır. Oyun videoları çeken bir YouTuber ile makyaj videosu çeken bir YouTuber’ın aynı izlenme sayısı olsa bile maalesef bu aynı parayı kazandıkları anlamına gelmiyor.


Şöyle detaylandıralım bu konuyu..


Youtube Analiz kısmında BGBG diye bir kısaltma var.

Nedir bu BGBG?

Seçili olan videonun 1.000 görüntülenme başına kazandırdığı parayı gösteriyor bu kısım. Ortalama kazanç 3-5 ₺ arasında değişiyor fakat daha yükseğide olabilir tabii. Bu demek oluyor ki;

1.000 izlenmeye ulaşan içeriğiniz 4₺

10.000 izlenmeye ulaştığında 40₺

100.000 izlenmeye ulaştığında ise 400₺ para kazanıyor olacaksınız.
BGBG ücreti neye göre belli oluyor?


Dijital reklamcılık sistemi artık öyle büyük bir boyuta gelmiş durumda ki reklamları gören kişilerin kişisel bilgilerine göre ücretlendirme yapabiliyor. Yani YouTube reklamlarınızı izleyen kullanıcıları birbirinden ayırıyor dersek hata yapmış olmayız.

Yurt dışından elde edilen izlenmeler ile Türkiye’den elde edilen izlenmelerin kazandırdığı paraların farklı olması bu duruma örnek olarak verilebilir.

Ayrıca videoları izlerken kullandığımız cihazların türü bile kazanılan paranın miktarını değiştirebilir.

Videonun içeriğinde veya videonun isminde şiddet içerikli eylemlerin olması videonun kazancını oldukça düşürmektedir. Bu duruma örnek olarak popüler youtube kanallarında yer alan kışkırtma videolarını düşünebiliriz. Dikkat ettiyseniz YouTube Türkiyenin ilk yıllarında çok sık rastlanan kışkırtma videoları bu reklam düzenlemesi ardından yok denilecek kadar azalmıştır.

33 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör