Ara
  • Enis Natan

Youtube’da Varlık Göstermek Ne Kadar Önemli?

Her gün 5 milyar video izlenmesine ulaşan Youtube, 2019 senesinde yayınlanan verilere göre ortalama aylık 2 milyar kullanıcı ile Instagram’dan yaklaşık 2.5 kat fazla kullanıcıya hizmet ediyor. Sosyal medya kanallarından sadece video ile paylaşım yapılabilen Youtube, bu sebeple kullanıcıların diğer kanallara göre aktiflik göstermesi gereken önemli bir platform haline geliyor. Tabii ki Youtube için video hazırlanması, zaman harcanması, bütçe gibi faktörler de göz önünde bulundurulunca insan değer mi diye düşünüyor. İşte biz de Youtube ile ilgili çok bilinmeyen bazı bilgileri size sunmak istedik.Sadece bir sosyal platform değil


Youtube bir video paylaşım kanalı olmasının yanısıra kendisi Google ve Yandex gibi bir arama motoru hemde dünyada en çok kullanılan ikincisi. Yani başka bir deyişle eğer Youtube’da varlık gösteriyorsanız aylık olarak ortalama 3 milyar arama pazarından da katkı almak anlamına geliyor. Eğer ki videonuz gerçekten bir ihtiyaca karşılıksa ya da uzun süreli ilgi yaratabilecek bir içerikse sizin markanız da arama yapılırken uzunca bir zaman görünür olacaktır.

Kısacası sizin videonuzun başka bir sosyal medya kanalında gözükmesinden çok Youtube’da gözüknesi çok daha olası bir seçenek. Seneler geçse de hala izlenmeye devam etmesi mümkün.


YouTube’da artışa geçen kesim


Genelde Youtube’u daha çok genç insanların kullandığı bir platform olarak bilirler. 35 yaş ve üzeri kişiler son zamanlarda ortalama kullanıcılardan 1.6 kat daha hızlı yükseliyor. Bu kişiler Youtube’u daha çok yeni ürün ve servisleri keşfetmek amacıyla kullanıyor. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda Youtube’da varlık göstermek mantıklı bir sebep.

Yapılan bir ankete göre Youtube her ay yetişkin olan insanların yaklaşık %95 oranında bir kesimine ulaşıyor. Ayrıca Türkiye’de geçtiğimiz yıllarda genellikle haber ve politika içeriklerinden oluşan NTV, CNN Türk gibi kanalların aylık izlenmeleri 5 kat gibi bir oranda artmıştır.

İnsanların %60’ı TV yerine video platformlarını yeğliyor


Günbegün bu tarz platformların etkisi ve kullanımı artmakta. Belli bir program akışı yerine insanların istedikleri zaman ve istedikleri platformda istedikleri kanalı izlemeyi seçebilmesi çok daha kullanışlı gözüküyor. İnsanların %60’ı TV yerine Youtube gibi video platformlarını kullanıyor.


İnsanların Youtube’da izlediği videoların %70’ine YouTube karar veriyor


Youtube kendi algoritmalarıyla her zaman kullanıcılara izledikleri videolara veya aradıkları şeye göre benzer içerikler önerip gösteriyor. İlginç olan ise Youtube’da izlenen toplam videoların %70’i şirketin kullanıcılara algoritmalara göre önerdiği videolardan oluşuyor. Youtube, markalar için hedefledikleri kitleye özel videolar üretebilmek ve kampanyalarının vs. nasıl geri dönüş aldığını görebilmek büyük ölçüde önemli bir mecradır.
15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör